Kocaeli Valiliği açıkladı: Ormanlık alanlara giriş yasaklandı!

Kocaeli'de kontrollü ve tescilli mesire alanları hariç ormanlık yerlere girişlerin yasaklandığı açıklandı.

YAŞAM 24.08.2023, 14:55
Kocaeli Valiliği açıkladı: Ormanlık alanlara giriş yasaklandı!

Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre, kentte son günlerde özellikle hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği, nem oranının ise anormal derecede düşük olduğu belirtildi.

Yangın ihtimaline karşı tedbir alındı

Bu doğrultuda ormanlık alanlarda yoğunlaşan araç ve insan hareketliliğinin etkisi ile kusurlu davranışları sonucu yangın çıkabileceği ihtimalinin göz önünde tutulduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı.

"Ülkemizin ve şehrimizin akciğerleri olan ormanlarımızda çıkabilecek yangın olaylarının önlenmesi amacı ile Kocaeli sınırları içerisindeki kontrollü ve tescilli mesire alanları hariç ormanlık yerlere girişler ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır. Milli servetimiz ormanlarımızın korunması ve yangın çıkmaması amacıyla alınan önlem ve kararlar, ilgili kurumlar ile güvenlik güçleri tarafından hassasiyetle takip edilecektir. Kurallara uymayan kişiler hakkında ise adli işlem uygulanacak ve idari para cezası verilecektir.

Açıklamada, vatandaşlardan da bahsi geçen konuyu hassasiyet ile takip etmeleri ve şüpheli buldukları durumları 112 Acil Çağrı Merkezine ihbar etmeleri talep edildi.

Yorumlar (0)