Kız Kulesi'nin ne zaman açılacağı belli oldu

Geçen yıl Kız Kulesi'nde başlatılan restorasyon çalışmalarının ne zaman sona ereceği merak ediliyordu. Çalışmaların bitirilmesinin ardından müze olacak Kız Kulesi'nin ne zaman açılacağı duyuruldu.

YAŞAM 31.12.2022, 11:52 02.01.2023, 09:17 Hakan Öksüz
Kız Kulesi'nin ne zaman açılacağı belli oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, İstanbul Boğazı'nın simgelerinden biri olan Kız Kulesi'nin ne zaman açılacağını duyurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, restorasyon çalışmaları devam eden Kız Kulesi'nin son durumuna ilişkin bilgi verdi. Önceki yıl bilim kurulu rehberliğinde başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindiği kaydedildi.

Bakan Ersoy, çalışmaları yakından takip ediyor

Açıklamada, II. Mahmut döneminde yapılan ahşap kubbesinin yeniden inşa edilerek yerine konulmasından sonra restorasyon çalışmalarının sona ereceği belirtildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, çalışmaların her aşamasını yakından izlediği ve yerinde incelemelerde bulunduğu ifade edildi. 

Mart sonunda çalışmalar bitecek

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı'dan çalışmalara ilişkin bilgi alan Bakan Ersoy, "Mart ayının sonunda çalışmalar bitirilecek. Yüzlerce yıllık Kız Kulesi, müze olacak. Ziyaretçiler, Kız Kulesi panoramasından İstanbul'un güzelliklerini izleyebilecek." dedi.

Yorumlar (0)