Karantina kararı bugün başlıyor: Uymayanlara 46 bin 159 TL ceza kesilecek

Sivas’ta görülen Şap hastalığı sebebiyle hayvan alım - satımı ve hayvansal ürünlerin giriş - çıkışları yasaklandığı ve yasağa uymayanlara 46 bin 159 TL idari para cezası uygulanacağı duyuruldu.

YAŞAM 16.11.2023, 10:18 Şeyda Gül
Karantina kararı bugün başlıyor: Uymayanlara 46 bin 159 TL ceza kesilecek

Sivas’ın İmranlı ilçe merkezinde Şap Hastalığı görüldü. İmranlı Kaymakamlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şap hastalığı nedeniyle tüm ilçenin karantinaya alındığı duyuruldu.

İlçeye giriş çıkışlar yasaklandı

Şap hastalığı ile mücadele çerçevesinde ilçenin tüm mahalleleri ve bazı köylerinde hayvan hareketliliğini azaltmak adına büyükbaş ve küçükbaş hayvan alım-satımının yasaklandığı belirtilen açıklamada, aynı zaman da hayvansal ürünlerin giriş ve çıkışları ikinci bir duyuruya kadar yasaklandığı kaydedildi.

Yasaklanan yerler tek tek sıralandı

İmranlı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu'nun, 14.11.2023 tarih ve 2023/5 sayılı kararı ile şap hastalığı ile mücadele çerçevesinde hayvan hareketliliğini azaltmak adına büyükbaş ve küçükbaş hayvan alım-satımı ve hayvansal ürünlerin giriş ve çıkışlarının ikinci bir duyuruya kadar yasaklandığı yerler şu şekilde;

“Altınca, Aşağıboğaz, Aşağıçulha, Başlıca, Beğendik, Bulgurluk, Becek, Boğazören, Çukuryurt, Delice, Dereköy, Eskidere, Körabbas, Kapımahmut, Kızıltepe, Kılıçköy, Karaboğaz, Merkezkılıçlar, Piredede, Uzuntemur, Yenikent, Yapraklıpınar, Yaylacık, Yeniköy, Yukarıçulha köyleri”

Yasağa uymayanlara dudak uçuklatan ceza

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada yasağa uymayanlar hakkında 5996 sayılı kanunun 36. Maddesi uyarınca 46.159 TL idari para cezası uygulanacağının altı çizildi. Şap hastalığına ilişkin tüm gelişmelerin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yakından takip edildiği vurgulanan açıklamada, gerekli tüm önlemlerin alınmakta olduğu bilgisine yer verildi.

Yorumlar (0)