Karadeniz’i sel vurdu: Meteorolojiden 17 il için uyarı!

Samsun, Ordu ve Muş'ta şiddetli yağışların ardından meydana gelen sel felaketinde iki kişi hayatını kaybetti, 34 kişi güvenli bölgelere tahliye edildi. Ordu Valiliği, İkizce'de metrekareye 186,7 kg, Çaybaşı'nda 78,43 kg, Ünye'de 89,8 kg yağış düştüğünü belirtti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise 17 il için sel uyarısında bulundu.

YAŞAM 08.07.2024, 15:42 Buse Önder
Karadeniz’i sel vurdu: Meteorolojiden 17 il için uyarı!

Dün Karadeniz’de etkili olan sel felaketi, Ordu ve Samsun'da büyük zararlara yol açtı. Ordu’nun birçok mahallesinde heyelanlar meydana gelirken, köy yolları kapandı. Karayolları ekipleri, selin sürüklediği ağaç parçalarını yollardan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Heyelan nedeniyle kapanan Ünye-İkizce karayolu ise yapılan çalışmaların ardından tekrar açıldı. AFAD, zarar gören tarım arazileri ve yapılarda incelemelere başladı.

Samsun’da su baskınları

Samsun’da yağışlar Terme ve Salıpazarı ilçelerinde su baskınlarına neden oldu. Ordu Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, İkizce ilçesinde metrekareye 186,7, Çaybaşı ilçesinde 78,43 ve Ünye ilçesinde 89,8 kilogram yağış düştü.

Risk ortadan kalktı

Samsun Valisi Orhan Tavlı, taşma sınırına gelen Terme Çayı’ndaki riskin ortadan kalktığını açıkladı. Bölgede yağışlı havanın bugün de sürebileceği belirtiliyor. Bu nedenle boğulma riskine karşı denize girilmemesi yönünde uyarılar yapıldı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Samsun ve Ordu için turuncu uyarıda bulunduğunu hatırlattı. Samsun’da kuvvetli yağışlar sonucu mahsur kalan 34 kişinin güvenli alanlara tahliye edildiğini, 460 araç, 656 personel, 25 motopomp ve 7 dalgıç pompayla sele müdahale edildiğini belirtti.

Ordu’da ise Ünye, İkizce ve Çaybaşı ilçelerinde 18 ihbar alındığını, çalışmalarda 695 personel ve 284 aracın görev aldığını söyledi. Çaybaşı Çayır Mahallesi’nde 83 yaşında bir kişinin sel sularına kapılarak hayatını kaybettiğini de ekledi.

AFAD Başkanı Okay Memiş: ‘Vatandaşlarımız ikazlara uymalı’

AFAD Başkanı Okay Memiş, Samsun ve Ordu'da yağışlarla ilgili sarı ve turuncu alarm verildiğini belirtti. Memiş, Ordu’da alınan güçlü tedbirler sayesinde büyük bir sorun olmadığını, ancak risk ortadan kalkana kadar tedbirlerin devam edeceğini söyledi.

Vatandaşların dere yataklarından uzak durması gerektiğini vurgulayan Memiş, “Yaklaşık 15 santimetrelik debisi olan su bir vatandaşın ayağını yerden kesebilir. Lütfen vatandaşlarımız ikazlara riayet etsinler” dedi.

Meteoroloji’den yeni uyarılar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 17 il için sarı, bir il için turuncu kodlu uyarı verdi. Uyarı verilen iller arasında Ağrı, Artvin, Bingöl, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kars, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Trabzon, Van, Bayburt ve Ardahan yer alıyor. MGM, sel, su baskını, yıldırım, heyelan, kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.

Yorumlar (0)