Karadeniz’de hamsi bereketi

Batı Karadeniz’de bu sezon ilk kez bu kadar bol görünen hamsi hem vatandaşı hem de balıkçıyı sevindirdi.

YAŞAM 17.10.2019, 09:38
Karadeniz’de hamsi bereketi

Yaklaşık 10 gün önce kilosu 15-20 TL’den satılan hamsi bugün itibariyle bazı tezgahlarda kilosu 10 TL’den satışa sunuluyor. Vatandaşlar da durumdan hayli memnun. Son birkaç yıldır doğru dürüst hamsi yiyemediklerinden yakınan vatandaşlar bu sezon bol hamsi yiyeceklerini söyleyerek 5-6 yıldır da ilk kez bu kadar güzel hamsi çıktığını belirttiler.

Balıkçılar artık hamsi mevsiminin yavaş yavaş başladığını bildirirken bu sezon hamsinin bol olacağını umut ettiklerini ifade ettiler.

Havaların biraz daha soğuması hamsinin lezzetini de olumlu yönde etkileyeceğini belirten balıkçılar son yıllarda hamsinin fiyatının hiç bu kadar gerilemediğini kaydettiler.

Balıkçı esnafı, artık hamsi mevsiminin yavaş yavaş başladığını söyleyerek, "Bol olunca fiyatı da aşağıya düşüyor. Son yıllarda hamsinin fiyatı hiç bu kadar aşağıya inmedi. Son yıllardır hamsi zaten az çıkıyordu. Bu sene palamudun pek olmayınca hamsi bol oldu. Ancak hamsinin fiyatı günü gününe pek uymaz. Bugün kilosu 10 TL ise yarın çok daha farklı olabilir. Havaların biraz daha soğuması gerekir. Deniz suyu soğuk olursa hamsi de daha lezzetli olur” diyor.

Fiyattan çok memnun olduklarını dile getiren vatandaş ise, ”Bu sene fiyattan çok memnunuz. Geçen sene doğru dürüst hamsi yiyemedik. Geçen sene palamut daha boldu, bu sene ise hamsi daha bol. Hamsinin son 5-6 yıldır bu kadar ucuz olduğunu hatırlamıyorum. Zaten son 3-4 yıl hamsi yiyemedik. Bu sene inşallah bol bol yiyeceğiz” diyorlar.

Yorumlar (0)
21
açık