Kar Diyarbakır-Şanlıurfa yolunu kapadı

Yoğun kar yağışı yurdun doğusunda hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kar yağış nedeniyle Diyarbakır-Şanlıurfa kara yolu ulaşıma kapandı.

YAŞAM 04.02.2022, 15:52 05.02.2023, 14:14 Hanife
Kar Diyarbakır-Şanlıurfa yolunu kapadı

Kış boyunca beklenen kar yağışı gelmesiyle birlikte yurt gelenini etkisi altına aldı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da sabah saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Diyarbakır- Şanlıurfa kara yolu hava şartları nedeniyle ulaşıma kapandı. Ekiplerin yolda kalan araçları kaldırma çalışmaları sürüyor. 

ELAZIĞ
Diğer yandan yoğun kar nedeniyle Elazığ, Şırnak, Batman, Mardin ve Bingöl'de 430 yerleşim yerinin yolu kapandı. Elazığ İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kentte kar ve tipi etkisini sürdürüyor.

Merkezde 7, ilçelerden Sivrice'de 35, Baskil'de 30, Keban'da 30, Ağın'da 16, Maden'de 4, Palu'da 2, Karakoçan'da 1, Kovancılar'da 1,  ve Arıcak'ta 1 köy yolu ulaşıma kapandı.

Ekiplerin çalışması sonucu merkezde 2, ilçelerden Arıcak'ta 1 köy yolu açıldı. Kapalı 124 köy yolunun ulaşıma açılması için çalışmalar devam ediyor. Ayrıca ekipler, Baskil ilçesi Beşbölük köyünde yolda kalan tırı da kurtardı. Elazığ Belediyesi karla mücadele ekipleri, il merkezinde kar küreme ve temizleme çalışmalarını yoğunlaştırdı.ŞIRNAK

Şırnak İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, kar kalınlığının yer yer 30 santimetreye ulaştığı kentte, merkezde 3, Uludere'de 2, Beytüşşebap'ta 9 köy ile mezra yolu ulaşıma kapandı. Kapalı yolları açmak için ekiplerin çalışması sürüyor

Diğer yandan, Şırnak Valiliği, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, kent çevresinde bugün sabahtan itibaren görülecek yoğun karın (20 santimetre ve üzeri), yarın akşama kadar etkili olmasının beklendiğini duyurdu.

Açıklamada, "Vatandaşlarımız, kar yağışı, buzlanma riski ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmalıdır." ifadelerine yer verildi.

BATMAN

Batman İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle ilçelerden Sason'da 39 ve Kozluk'ta 2 yerleşim yerine ulaşım kapanmış bulunuyor. Ekipler, yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.MARDİN

Mardin'de ekipler, karın etkili olduğu Mardin-Diyarbakır kara yolunda ulaşımın aksamaması ve kent genelinde kapanan 200 yerleşim yeri yolunun açılması için çalışmalarını devam ettiriyor.

Kaymakamlıklar, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, UMKE ve AFAD ekipleri, ulaşımın sağlıklı sürmesi ve vatandaşların mağdur olmaması için çalışma yürütüyor.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mahmut Demirtaş, tüm ekiplerin teyakkuz halinde görevlerinin başında olduğunu söyledi.

BİNGÖL

Bingöl İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, kar nedeniyle merkeze bağlı 8, ilçelerden Genç'te 22, Adaklı'da 12 ve Solhan'da 9 köyün yolları ulaşıma kapandı.

Yolları açmak için 110 ekip, 20 greyder, 14 loder, 10 kepçe, 5 dozer, 4 kar küreme ve 3 kar savurma aracıyla çalışmalar sürüyor.

Yorumlar (0)