Kapı komşuları ama farklı ildeler! 2 dakika farkla iftar açıyorlar...

Samsun'un Ambartepe ile Ordu’nun Şenbolluk Mahallelerinde oturanlar kapı komşusu olmasına rağmen iftarlarını ikişer dakika farkla açıyor. 

YAŞAM 25.04.2020, 11:14 25.04.2020, 12:02

Samsun'un Terme ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Ambartepe Mahallesi ile Ordu'nun İkizce ilçesine 24 kilometre mesafedeki Şenbolluk Mahallesi'nin sınırları, 7 metre genişliğindeki bir yol ile ayrılıyor.

Yaklaşık 80 yıllık yerleşim yeri olan bölgede her iki büyükşehrin sınır çizgisi olarak kabul edilen yolun yarısı Samsun'a ait iken, diğer bir tarafı ise Ordu topraklarında yer alıyor. Karşı komşusunu sabit telefonla aramak isteyenler şehirler arası kodu girmek zorunda kalıyor.

İftarlar 2 dakika farkla açılıyor

Bölgede bulunan 2 caminin arası yaklaşık 100 metre olsa da, Ordu tarafında ikamet edenler, Samsun bölgesinde yaşayanlara göre 2 dakika daha erken iftarlarını açarken mahalleliler, bu duruma artık alıştıklarını, kendileri için zor olmadığını ifade ediyor.

Bölge insanı yıllardır farklı büyükşehirlere bağlı olsalar da iç içe yaşadıklarını ifade ederken, her yıl Ramazan ayında sokaklarda toplu iftar verdiklerini, şimdi ise koronavirüsü nedeniyle bu geleneği sürdürememenin kendilerini üzdüğünü aktardılar.

Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu