Kandilli'den Karadeniz ve Marmara için ağustos uyarısı

Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamaya göre Karadeniz ve Marmara'da bu ay kuvvetli yağış ve dolu bekleniyor.

YAŞAM 01.08.2019, 15:05
Kandilli'den Karadeniz ve Marmara için ağustos uyarısı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, Kuzey’den bir serin hava dalgasının geleceğinin görüldüğünü, Ağustos ayında Karadeniz ve Marmara’da kuvvetli yağışlar, süper hücre oluşumu, kuvvetli dolu yağışı oluşumu, hortum oluşumu riskleri bulunduğunu kaydetti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Avrupa'da bu tür sıcak hava dalgalarıyla çok sık karşılaşmıyor. Sıcak hava dalgaları özellikle Avrupa’nın batı kesimlerinde yani Portekiz, İspanya, İtalya, Almanya, İngiltere, Fransa'ya kadar uzandı. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg da yine bu sıcak hava dalgasının etkisi altında kaldı. Özellikle Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası tüm bu ülkeleri etkilemişti. Ancak Avrupa’da sıcak hava devam ederken ülkemize biraz daha serin hava hakim idi. Bu durumun tam tersine döndüğünü söyleyebiliriz. Avrupa çok sıcaksa, bizde daha serin havalar yaşanıyor. Ülkemize sıcak hava geldiğinde Avrupa'nın biraz daha serinlemiş olduğunu görüyoruz. Bu bir meteorolojik sistem. Özellikle alçak basınç ve yüksek basınç alanlarının yerleri bu durumu belirlediği için bir taraf soğukken diğer taraf sıcak, diğer taraf sıcakken öteki taraf soğuk oluyor. Alçak ve yüksek basınçlar, sıcak hava dalgasının ne tarafa doğru transfer olacağını bize gösteriyor. Bu sıcak hava dalgası geçtiğimiz haftadan bugünlere doğru etkisini yitirdi. Avrupa için hava durumu, biraz daha mevsim normallerine dönmüş durumda diyebiliriz. Önümüzdeki haftadan itibaren de, bu haftayla birlikte Türkiye'de de sıcak hava dalgası etkisini gösterecek.”

45'leri görecek olan Güneydoğu Anadolu'ya uyarı!

Daha çok Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege’de sıcaklık değerlerinin 40 derecelerin üzerine çıkacağını vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bu sıcaklık değerleri Güneydoğu Anadolu’da 45 dereceler şeklinde olacak. Adana, Antalya ve Mersin çevrelerinde yine 40, 41, 42 dereceler rahatlıkla yaşanabilir. Ege Bölgesi’nde, özellikle Aydın çevresi 44-45 derecelere kadar da hava sıcaklığına yükselecek. Her gün olmasa da ilerleyen günlerde bazı günlerde Marmara'nın batısında özellikle Tekirdağ ve Edirne'de hava sıcaklıkları 40 derecelere kadar çıkacak.”

Yalıtımı olmayan evlerde oturanlar yandı

Üç büyük şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir de bu sıcak hava dalgasından etkilenecek. 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Sıcaklık değerlerinde yaklaşık olarak 3-4 derecelik bir yükselme gözlemlenecek. Bu sıcak hava yaklaşık olarak 10 gün kadar sürüyor. Tabii beraberinde nem değerleri de yükselecek. Özellikle kıyı şeridindeki bölgelerde, İstanbul ile birlikte hava sıcaklığının yanı sıra nem değerleri yükseleceği için bunaltıcı hava hâkim olacak. Yani hissedilen sıcaklık değerleri İstanbul’da 37-38 derecelere kadar çıkmış olacak. Özellikle Kuzeyli rüzgarların olmadığı bölgelerde, daha kapalı alanlarda yani sokak araları diyebiliriz. İstanbul büyük bir şehir. Bazı bölgelerde rüzgar sirkülasyonu pek olmuyor. Oralarda 37-38 dereceler görülecek. Yalıtım olmayan binalarda gece binalar sıcak havayı evin içine kusmaya başlayacak ki bu da bunaltıcılığı daha da artıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

Tek: Kuvvetli yağış, dolu, süper hücre oluşumu riski var!

Ağustos ile birlikte Basra’dan gelen bir hava sisteminin bulunduğunu söyleyen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, "Bunun etkisinden dolayı özellikle Karadeniz’de, İstanbul ile birlikte kıyı bölgelerde nem değerleri çok yükseliyor. Eskiler söylerler zaten, 'Ağustos ayı çürük ayıdır. Ağustos ayında tarhana yapılmaz. Yaparsanız bozulur' Onun için Eylül-Ekim aylarını beklemeniz gerekiyor. Eylül-Ekim aylarında Basra’nın etkisi azaldığından dolayı nem oranı biraz daha aşağılara inecek.” şekilnde konuştu.

Sel felaketi olasılığı var!

2019 yılının Haziran ve Temmuz aylarının mevsim normalleri ve altı değerlerde geçtiğini hatırlatan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Temmuz ayında özellikle geçtiğimiz hafta kuzeyden gelen serin havalar vardı ki, o serin havalar yüksek deniz suyu sıcaklıklarından ve nemden dolayı kuvvetli yağışlar oluşturdu. Mesela, Trabzon Araklı’da oluşan seller, yine Düzce’de meydana gelen sel felaketleri, bu kuzeyden gelen serin hava ve yükselen deniz suyu sıcaklıkları dolayısıyla yaşandı. Ağustos ayında -her ne kadar sıcak görünse de- bu hafta, iklim modelleri sonuçlarına göre Ağustos ayının Marmara, Kuzey Ege ve Karadeniz’de mevsim normallerini altında geçeceğini görüyoruz. Bu da yine bir sel felaketi olasılığını artırıyor. Yani kuvvetli yağışlar olma olasılığını artırıyor. İşte tam bu noktada deniz suyu sıcaklıkları önemli. Deniz suyu sıcaklıkları Akdeniz’de 28-29 derecelere kadar yükseldi. Karadeniz’de de 23-25 derece arasında değiştiğini görüyoruz. Bu sıcaklık değerlerinin altında gelen bir hava parseli, kuvvetli yağışları, fırtınaları, kuvvetli çekirdekleri, süper hücre tarzı yapılanmaları meydana getiriyor. Kuzey’den böyle bir serin hava gelirse -ki serin havanın geldiği görüküyor- Ağustos ayı için Karadeniz ve Marmara’da hücre oluşumu, kuvvetli dolu yağışı oluşumu, hortum oluşumu riskleri bulunuyor."

Yorumlar (0)
23
açık