Kahve aşkı 5 bin parçalık eşsiz bir koleksiyona dönüştü

İstanbul'da Murat Sungur ve Nihal Bursa çifti, kahve aşklarını uğraşa dönüştürdüler ve hem ülkemizden hem de dünyanın dört bir tarafından topladıkları 5 bini geçen parça ile eşsiz bir koleksiyonu oluşturdular.

YAŞAM 05.12.2022, 14:53 06.12.2022, 12:15 Burak Kaya
Kahve aşkı 5 bin parçalık eşsiz bir koleksiyona dönüştü

Murat Sungur Bursa (Türkiye Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı) ve mimarlık alanında akademisyenlik yapan eşi Nihal bursa yaklaşık olarak 20 sene önce Mehmetçik Vakfı için düzenlenmiş olan bir müzayededen bir fincan takımı satın aldı. Burada çiftin başlayan koleksiyon aşkı, büyüdü ve her geçen gün kendisini aştı.

5 bini geçkin eserle benzersiz koleksiyon

Yurt içerisindeki ve yurt dışındaki müzayedeyle gezilere katılım gösteren çift, obje, cezve ve fatura hatıratlardan kitaplara dek dokümanların bulunduğu 5 bini geçkin eserden oluşan benzersiz bir koleksiyonu elde etti.

Bursa, yaptığı açıklamada, "Yurt içinde ve yurt dışında gittiğimiz yerlerden, muhakkak kahveyle ilgili alet edevat ve belgeleri topluyoruz. Bugün şunu rahatlıkla diyebilirim ki. Türkiye'nin Türk Kahvesi Müzesi'ni yapabilecek durumdayız."

Kudüs İslam Sanatları Müzesi etkinliğine katıldılar

Bursa, en son sergi küratörünün talebiyle Kudüs İslam Sanatları Müzesi etkinliğine katıldıklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Ecdadımız kahve yetiştiren bir coğrafyaya sahip olmamakla birlikte, kahve pişirme tekniğine adını verip aynı zamanda tüm Avrupa'ya yayılması konusunda önemli bir merkez olmuştur. Bundan dolayı kahvenin hayatımızdaki yeri önemlidir.

Yorumlar (0)