Jet Fadıl’ın deniz taksileri, çürümeye yüz tuttu 

İstanbul’da bir dönem deniz taksisi ulaşımını sağlamak amacıyla kullanılan taksiler, günümüzde yediemin otoparkında çürümeye terk edilmiş durumda. 13 deniz taksisi çevreye kötü koku yayarken aynı zamanda görüntü kirliliği de oluşturuyor. 

YAŞAM 12.07.2021, 10:14 13.07.2021, 11:18 Başak Çetin
Jet Fadıl’ın deniz taksileri, çürümeye yüz tuttu 

İstanbul’da bir dönem deniz ulaşımını kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak için faaliyete geçirilen “deniz taksi” projesi, ne yazık ki umulan ilgiyi göremedi. Projenin sonlandırılması üzerine de denizde kullanılan 13 taksi, önce Haliç kıyısına çekildi. Burada bir süre duran taksiler, sonradan karaya çıkartıldı.   Deniz kenarında çürümeye terk edildiler 

13 deniz taksisi, Aralık 2020’de vinçlerle sudan çıkartılan ve Yediemin otoparkına götürülen taksilerin kullanılamayacak durumda olduğu göze çarptı. 

Deniz taksi projesi, 2008 senesinde İstanbul Şehir Hatları’na devredildi. 2012 senesinde ise proje, “Jet Fadıl” olarak bilinen Fadıl Akgündüz’e devredildi. Jet Fadıl tarafından bir süre işletilen taksiler, bir süre sonra çalıştırılmadı.  Belediye, deniz taksilerin yeniden kullanılacağını duyurdu 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, renklerine vatandaşların karar vereceği ve her birinde 10 yolcu taşınabilecek 50 deniz taksisinin hizmete gireceğini ve deniz yolculuğuna yeni bir nefes geleceğini duyurmuştu. 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu