Japonya'ya tropikal fırtına uyarısı

Japonya'da tropikal fırtına Krosa nedeniyle 200'ü aşkın uçuş iptal edildi, tren seferleri donduruldu. Yetkililer, şiddetli yağmur, rüzgar ve toprak kaymalarına karşı uyarı yaptı.

Japonya'ya tropikal fırtına uyarısı

Japonya’da kıyılara yaklaşacağı tahmin edilen tropikal Krosa fırtınasının, yerel saat ile 13.00’da Kagoshima Bölgesi'ndeki Tanegashima Adası'nın 260 kilometre güneydoğusuna ulaştığı açıklandı.

Yarın batı Japonya'da sağanak yağışlar, sert rüzgarlar ve yüksek dalgalara neden olması beklenen fırtınanın, kuzeybatıya doğru hareket ettiği ve saatte 144 kilometre hıza ulaşan rüzgarlara yol açtığı kaydedildi. Yetkililer, tropikal fırtınanın bugün Kyushu ve Şikoku'nun batı bölgelerine ulaşabileceğini belirtti.

SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENİYOR

Yarın öğle saatlerinden itibaren 24 saatlik süre boyunca yağışların Şikoku'da 900, Tokai'de 600, Kinki'de 500, kuzey ve güney Kyushu'da ise 500 milimetreye ulaşmasını bekleyen Japonya Meteoroloji Ajansı, yağışın bazı bölgelerde 1200 milimetreye kadar çıkabileceği uyarısında bulundu. Ayrıca, fırtınanın saatte 144 ila 162 km arasında şiddetli rüzgarlara neden olacağı tahmin ediliyor.

Denizlerde de etkisini gösterecek olan fırtınanın Şikoku'nun kıyı bölgelerinde 10 metre, kuzey ve güney Kyushu, Kinki ve Tokai kıyılarında ise 9 metreyi bulan dalgalara neden olacağını öngören yetkililer, insanları şiddetli rüzgarlar, yüksek dalgalar, toprak kaymaları ve sel ihtimaline karşı dikkatli olmaya davet etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER