Japon milyarder Ay seyahatini erteledi

Ay'a gidecek ilk turist olmak için hazırlık yapan Japon milyarder Yusaku Maezawa Ay seyahatini şimdilik rafa kaldırdı.

YAŞAM 30.01.2020, 11:46
Japon milyarder Ay seyahatini erteledi

44 yaşındaki moda imparatoru Maezawa, internet sitesi üzerinden 2023 yılında Ay'a yapacağı turistik yolculuğu "özel" bir kadınla deneyimlemek istediğini duyurarak bu seyahate katılmak isteyen kadınların internet sitesi üzerinden başvuru yapmasını istemişti.

Sitede yapılan açıklamada Ay'a seyahatine katılmak isteyen kadınların bekâr, 20 yaşından büyük, daima pozitif olmaları ve uzaya gitmeye ilgi duymaları gerektiği kriterler olarak sıralanmıştı.

Fakat The Verge'de yer verilen habere göre, Japon milyarder Ay seyahati kararından vazgeçti.

Sanatçılarla gitmek istemişti

Maezawa, geçtiğimiz süreçte yaptığı açıklamasında 2023 yılında kendisiyle birlikte 8 ayrı sanatçıyı da Ay'a götürmek istediğini duyurmuştu.

Maezawa bu isimler arasında ressam, müzisyen, mimar, heykeltıraş, yönetmen veya moda tasarımcısı olabileceğini ifade etmişti.

Japon milyarder kim?

Forbes verilerine göre yaklaşık 2 milyar dolarlık bir serveti bulunan Maezawa, Japon giyim markası Zozotown'ı kurmasının ardından Softbank'a satmış ve CEO koltuğuna oturmuştu.

Aynı zamanda bir sanat koleksiyoncusu olan Maezawa, Jean-Michel Basquiat'ın 1982 yılında yaptığı bir tabloyu önceki yıl tam 110 milyon dolar karşılığında satın almış ve tüm dünyada gündeme oturmuştu.

Maezawa önceki yıl Elon Musk'ın SpaceX roketiyle ay çevresinde seyahat edecek ilk turist olmuş ve haberlere konu edilmişti. Uçuşun 2023 yılında yapılacağı söylenmişti.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu