İzmit Körfezi'nde pusula denizanası alarmı! Zehirli olabilir

Çanakkale’de 1 ay kadar önce fark edilen “pusula denizanası” bu defa da İzmit Körfezi’nde görüldü. Rastlanan bu denizanalarının zehirli olduğu iddia ediliyor.

YAŞAM 22.05.2022, 09:48 23.05.2022, 10:31 Merve Yüksel
İzmit Körfezi'nde pusula denizanası alarmı! Zehirli olabilir

Çanakkale Boğazı’nda ve sahillerinde rastlanan pusula denizanaları (chrysaora hysoscella), İzmit Körfezi'nde de görüldü. İddialara göre, bu denizanası türünün zehirli olduğu belirtildi. Geride bıraktığımız sene müsilaj nedeniyle zor durumlar yaşayan İzmit Körfezi'nde pusula denizanasının fark edilmesi insanlarda tedirginlik yarattı.

Denizanalarına “sersek elek” çözümü

Vatandaşlar denizde yaşanan kirlilik nedeniyle pusula denizanası türünün İzmit Körfezi'ne kadar geldiğini iddia ediyor. Tedirginlik yaşayan vatandaşlardan Necati Altuntoprak, "9 sene gırgırlarda makinistlik gerçekleştirdim. Denizanası her dönemde var ancak bu aralıkta fazlalaşmasının nedenleri bulunuyor. Gırgırların içerisinde 'bojinik' diye isimlendirilen bölümler var. Bojinik, balığın yukarıya aktarıldığı alandır. O kısımda balık pompası yapılır. Balık pompası suyu devamlı olarak döndürür, bu şekilde denizanaları parçalanır. Bazıları ölür, bazıları ise tek hücreli olduğundan dolayı yeniden canlanır ve çoğalır. Kıyı şeridinde de kumsal olmadığından dolayı deniz kendisini tazeleyemiyor. Ölü denizanaları da grup halinde denizlerde görülüyor. Kısacası gördüğünüz bu manzara insan tarafından doğanın kirletilmesi, başka hiçbir nedenden değil. Bu durumun aslında çözümü de bulunuyor. Balık pompası değil, sarsak elek kullanmak. Balığı aynı şekilde yukarıya taşıyorsun ancak farklı maddeler elekte ayrışıyor. Gırgırlarda sarsak elek ne kadar çok kullanılırsa hem canlı denizanası hem de ölü denizanası bu şekilde yoğun olmaz" dedi.

Tek sorumlu var, o da insan

Her çeşit canlının Marmara Denizi'ne ulaşmasının muhtemel olduğunu söyleyen Altuntoprak, "Gemilerde balast dediğimiz sular var. İzmit Körfez’inin her yanı liman haline geldi. Örneğin Kızıldeniz’de geminin dengesini sağlaması için balast suyu boşaltılıyor. Yani Marmara bir göl aslında deniz değil. Gemilerin balast suları bu alana dökülüyor. Bundan dolayı balon balığı gibi birden fazla çeşitte canlı buraya ulaşabilir. Hatta ulaşabilir değil, ulaşıyor zaten. Sonuç olarak bu yaşanan durumun sorumlusu da yine insan” ifadelerini kullandı.

Müsilajdan sonra görüldü, sayıları hızla artıyor

Tamer Orhan 6 yıldır Değirmendere sahilinde balık yakaladığını fakat pusula denizanalarına ilk defa rast geldiğine vurgu yaparak, " 6 senedir buradayım. Ancak bugüne kadar hiç görmedim. Yaklaşık 1 aydır görülüyor. Müsilaj olayından sonra bunlar çoğaldı. Balık da eskisi kadar çok çıkmıyor. Denizanasını bana da eşim gösterdi. Çok büyük bir şeydi, 'Bu ne?' dedi. Ben de farklı bir çeşit denizanası olduğunu anlattım. Günden düne sayıları çoğaldı. İlk zamanlar birkaç adet gördük. Fakat şu anda çok fazlalar. Denizin kirlenmemesi gerekiyor. Başımıza ne geliyorsa bu pislikten geliyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu