İzmir’den kötü kokular yayılıyor! İki ilçede denizin rengi değişti

İzmir’in Karşıyaka ve Balçova ilçelerinde denizin rengi sırasıyla yeşil ve kahverengiye döndü. Prof. Dr. Doğan Yaşar, bu renk değişimlerinin plankton patlamasından kaynaklandığını belirtti. Yaşar, plankton patlamalarının deniz canlılarına zarar verebileceğini ve 1955'te aynı bölgede yaşanan çevre felaketini hatırlatarak önlem alınması gerektiğini vurguladı.

YAŞAM 12.06.2024, 12:55 13.06.2024, 09:39 Buse Önder
İzmir’den kötü kokular yayılıyor! İki ilçede denizin rengi değişti

İzmir’in Karşıyaka ve Balçova ilçelerinde denizin rengi değişti. Karşıyaka’daki Mavişehir Balıkçı Barınağı civarında denizin rengi yeşile dönerken, Balçova’daki Çakalburnu Dalyanı’nda denizin kahverengiye dönüştüğü gözlemlendi. Bu renk değişimlerine ek olarak, Balçova’da kötü bir koku yayıldı.

Nedeni plankton patlaması

Deniz Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, bu renk değişimlerinin plankton patlamalarından kaynaklandığını belirtti. Prof. Yaşar, “Bu renk değişimleri tamamen planktonlar, yani mikroorganizmalar nedeniyle oluşuyor. Karşıyaka’da yeşil, Balçova’da ise kırmızımtrak bir renk görülüyor. Bu renk değişimleriyle birlikte ciddi bir koku da mevcut” dedi.

Prof. Yaşar, deniz suyunda her litrede yaklaşık 1 milyon organizma bulunduğunu, sıcaklık ve kirlilikle birlikte bu sayının yaklaşık 2 milyona çıktığını ve bu organizmaların oksijen tüketip öldüklerinde denizin rengini değiştirdiğini açıkladı. Prof. Yaşar, "Mavi, yeşil, kırmızımtırak ya da beyaz renkler, plankton türlerinin ölümlerinden kaynaklanıyor" diye ekledi.

‘Arıtma sistemleri çalışmıyor’

Prof. Yaşar, denizlerin foseptik olarak kullanılmasının büyük bir sorun olduğunu vurgulayarak, “1955 yılında İzmir'de büyük bir plankton patlaması yaşanmış ve binlerce balık ölmüştü. Fabrikalar arıtma sistemlerini çalıştırmadığı için denizler kirleniyor” dedi.

Balıklar için tehlike

Plankton patlamalarının denizde yaşayan canlılara zarar verebileceğini ifade eden Prof. Yaşar, “Geçtiğimiz sene bu bölgelerde toplu balık ölümleri oldu. Oksijen kalmadığında ve planktonlar öldüğünde, bazıları zehirli olduğundan balıklar bu planktonları yediklerinde ölebilir. Bu durum, denizdeki tüm canlıları etkiler. Tek çözüm arıtma tesislerini çalıştırmak” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)