İzmir, İstanbul ve Antalya dahil 13 kente sarı kodlu uyarı: Bu haberi okumadan dışarı çıkmayın

Meteoroloji’den yapılan uyarıda, 13 kente sağanak yağış uyarısı yapıldı. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada ise kuvvetli sağanak nedeniyle oluşabilecek sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olun çağrısında bulunuldu.

YAŞAM 13.11.2023, 08:26 Şeyda Gül
İzmir, İstanbul ve Antalya dahil 13 kente sarı kodlu uyarı: Bu haberi okumadan dışarı çıkmayın

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yayımlanan 13 Kasım Pazartesi gününe ilişkin uyarıda yeni haftanın ilk günü için 14 kente sarı kodlu uyarı yapıldı. Raporda, Antalya çevrelerinde görülecek gök gürültülü sağanak yağışın doğu ilçelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olacağı kaydedildi.

Batı bölgelerdeki sağanak ve gök gürültülü sağanağın ise İstanbul, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla'da kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Dikkatli ve tedbirli olunmalı

Sağanak yağışlara dikkat çekilen uyarıda, sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

Sarı alarm verilen iller

Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova.

İstanbul Valiliği’nden uyarı geldi

Sağanak yağışlara ilişkin İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, yapılan son değerlendirmelere göre Pazartesi sabah ilk saatlerden itibaren bölgede görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da yerel kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğini kaydedildi. Açıklamada yağışlar sebebiyle oluşabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalara karşı vatandaşlara tedbirli olmaları konusunda uyarı yapıldı.

Yorumlar (0)