İzmir'e 7.0 büyüklüğünde deprem uyarısı!

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, İstanbul depreminin ardından İzmir ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. İstanbul'da bir fay hattı olduğuna, İzmir’de ise 13 ayrı fay hattının olduğuna işaret eden Murathan, kıyı bölgelerin risk altında bulunduğunu ve söz konusu 13 fayın önemli bir kısmının kent yerleşiminden geçtiğini bildirdi.

YAŞAM 01.10.2019, 12:02 01.10.2019, 12:28
İzmir'e 7.0 büyüklüğünde deprem uyarısı!

İstanbul’da yaşanan 5,8 büyüklüğündeki deprem, Türkiye’deki deprem gerçeğini yeniden hatırlattı. Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, İzmir için önemli bir uyarıda bulundu.

Murathan, korkutan uyarılarda bulunarak, "İzmir’de 7,0 büyüklüğünde deprem üretebilecek 13 fay hattımız var." ifadesini kullandı.

Bu fayların birçoğunun kent merkezinden geçtiğine dikkat çeken Murathan, İstanbul depremi kadar İzmir’in de konuşulması gerektiğini söyledi. Murathan, "İstanbul’da deprem üretme potansiyeli olan şimdi tek bir fay hattımız var, Kuzey Anadolu Fay Hattı. Bunun İstanbul segmenti. İzmir’de 7,0 büyüklüğünde deprem üretebilecek 13 fay hattımız var. Bunlar güncel, aktif, diri fay dediğimiz deprem üreten faylar. İzmir aslında tektonik bir kent yani bir fay kenti. İzmir’de 13 fayın önemli bir kesimi kent yerleşiminin içinden geçiyor." diye konuştu.

"Planın amacı İzmir'i depreme hazırlamak"

27 Mart 1994 - 18 Nisan 1999 tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Burhan Özfatura’nın bir deprem master planı hazırlattığını ve bunun Türkiye’nin ilk master planlarından biri olduğunu ifade eden Murathan, "Bir senaryo hazırlanmış bu master planda. Bu master planın temel amacı aslında İzmir’i depreme hazırlamak." dedi. 

Murathan, sözlerine şöyle devam etti:

"O dönemin bilim insanları nasıl bir planlama yapalım diye tartışmış. En aktif fay olarak 1800’lü yıllarda çalışan bir fay var. İzmir’in o dönemde yaklaşık yarısı yıkılmış. Aktif olarak çalıştığında demişler ki, 'Bu fay tekrar aynı büyüklükte deprem üretebilir."

Risk altında olan ilçeler

Murathan, şu anda İzmir’in kıyıyla bağlantılı güncel alüvyonlar üzerinde kurulan hemen hemen bütün ilçelerinin risk altında bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Özellikle Karşıyaka, Çiğli, Bayraklı ve Menemen risk altında. Denizle bağlantılı olan ve gevşek zeminler diye tanımladığımız alüvyon zeminler üzerinde kurulu olan kentler risk altında. Daha sağlam kaya üzerine kurulu olan kentler, yerleşim yerleri daha az risk taşıyor. Bu risk haritalarının oluşturulması talep edilmiş ve bunların ivedi olarak çıkartılması ve yapı inşaat sisteminin ve haritalar üzerinde kurgulanması tasarlanmış. Temel riskler alt yapı riskleri tanımlanmış alt yapı riskleri enerji hatları, trafo merkezleri, doğal gaz hatlarının özellikle aktif fay hatlarının geçtiği yerlerde ki kesişme noktalarında özel güçlendirme projelerinin yapılması talep edilmiş."

"İzmir depreme hazırlıklı değil"

Deprem söz konusu olduğunda ulaşım ve içme suyu master planın olması gerektiğine dikkat çeken Murathan, "İzmir deprem master planın uygunlaştırılması talep edilmiş. Bir örnekle açıklayayım. Örneğin, İzmir’in içme suyu ana hattı eğer aktif bir hat üzerinden geçiyorsa, bu kesişme noktaları üzerinde güçlendirme yapıları istenmiş. Aradan 20 yıla yakın bir zaman geçmiş. Bugüne kadar ne yapılmış diye baktığımızda elimizde hala 1998 yılındaki master plan. Seferihisar ve Balçova ilçeleri dışında yapı envanteri İzmir’den elden geçmemiş. O günden bugüne kadarda çok özel önlemler alınmamış durumda. Biz dolayısıyla; yani meslek odası olarak İzmir’in depreme hazırlıklı olmadığını düşünüyoruz. İzmir deprem master raporunu yani 99’da hazırlanan raporun şu an da revize edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Günün koşullarına uyarlanması gerektiğini ve bu raporun üzerine bir afet planlaması yapılması gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Depreme dayanıklılık testi yapılmalı"

İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"20 yıl geçmiş teknoloji ilerlemiş. Kent çok büyümüş şu anda artık bir metropol kent 30 tane ilçemiz var. Bizim o master plan 11 ilçeyi kapsayan bir plan dolayısıyla İzmir’de bir an önce İzmir Valiliği ve diğer kamu kurumları İzmir Büyükşehir Belediyesiyle birlikte bir afet planlaması revize etmesi gerekiyor. Öncelikle yapması gereken planlardan bir tanesi bu diye düşünüyorum. Bu sadece devletin kamu kurumlarının deprem gibi bütün toplumu ilgilendiren konularda üzerine düşen sorumluluklar yok, bizim vatandaşlarımızda bu konuda sorumlulukları var. Deprem anında neler yapması gerektiğini konusunda başta çocuklarını bilgilendirmeleri; yani hep okullarımızda hem de ailelerde çocuklarımıza yönelik bilgilendirici seminerler eğitim seminerleri vermemiz gerekiyor. Bütün hastanelerin elden geçmesi gerektiğini düşünüyoruz; ikincisi de okullar. Okullarda da mutlaka İzmir’in bütün okullarında bir depreme dayanıklılık testinin yapılması gerekiyor. Bunların çok acil kısa bir plan içerisinde yapılması gerekli."

Yorumlar (0)
20
açık