İzmir'de orman yangını: Felaket büyüyor!

İzmir'in Menderes ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına, havadan ve karadan müdahale ediliyor. Tedbir amaçlı bazı yerleşimler tahliye edildi. Yangın, Kuşadası Bayraklıdede Mahallesi'ne kadar ulaştı. Yüzlerce dönümlük alan, alevlere teslim oldu. Havanın kararmasıyla birlikte gece görüşlü helikopterler de bölgeye gönderildi.

YAŞAM 29.06.2024, 15:02 30.06.2024, 00:39 Hanife
İzmir'de orman yangını: Felaket büyüyor!

İzmir, son birkaç haftadır orman yangınları ile mücadele ediyor. Selçuk-Kuşadası yolu, araç trafiğine kapatıldı.

Bu kez Menderes ilçesine bağlı Karacadağ mevkiinde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 5 uçak, 13 helikopter, 35 arazöz, 7 su ikmal aracı ve 4 dozer sevk edildi.

Orman Bölge Müdürlüğü, yangının 12.53'te çıktığını, ilk müdahalenin 13.05'te gerçekleştirildiğini bildirdi.

Ekipler, havadan ve karadan müdahaleyle yangını kontrol altına almaya çalışıyor.

Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerine çeşitli belediyelerin itfaiye ekipleri ile İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı TOMA'lar da destek veriyor.

Evler Tahliye Ediliyor

Yangın yerleşkelere doğru yaklaşması ile Jandarma ekipleri evlerin olduğu bölgede sirenler çalarak vatandaşların alandan ayrılmasını istedi.

Ayrıca ormanlık alanda bulunan hobi bahçesi tarzındaki bazı evler de tahliye edildi.

Uyarı üzerine kendince önlem alan vatandaşlar, hortumlarla evlerinin çatısına, araçlarına ve arazilerine su tutarak yangına karşı tedbir aldı.

Öte yandan bazı seralar alevler nedeniyle zarar gördü.

Arazisine su tutan vatandaşlardan Ahmet Coşar, yangının nasıl çıktığını anlayamadıklarını, İnönü mevkiinde çıkıp çevreye yayıldığını, traktörüyle su getirerek yangına müdahaleye destek verdiğini anlatan Coşar, "Şimdi soğutma yapıyorum. İleride bir ev yandı. Kozalak sıçrar diye soğutma yapıyorum." dedi.

TSK'ya Ait 5 Helikopter Görevlendirildi

Milli Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "İzmir'de devam eden yangın söndürme çalışmalarına destek için Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 3 adet Couger tipi helikopter ile 2 adet CH-47 tipi helikopter görevlendirildi." ifadeleri kullanıldı.

Menderes Belediye Başkanı İlkay Çiçek de yaptığı yazılı açıklamada, yangının öğle saatleirnde çıktığını belirterek; Değirmendere, Çamönü, Ataköy mahallerinde etkili olan yangına karşı belediye ekiplerinin desteğiyle Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi devam ettiğini aktardı.

Çiçek, "İnşallah en kısa sürede bu felaket sona erer. Tüm hemşehrilerime geçmiş olsun.” sözleriyle açıklamsını sonlandırdı.

Yorumlar (0)