İstanbul’da sağanak: Esenyurt’ta dere taştı, istinat duvarı yıkıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılarının ardından İstanbul’da beklenen yağış başladı. Gece saatlerinde başlayan yağmur, sabah saatlerinde etkisini iyice artırdı. Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar köprü altlarına sığınırken, aşırı yağış nedeni ile Esenyurt ve Arnavutköy’de dere taştı. Taşan dere Esenyurt’ta bir istinat duvarının yıkılmasına neden oldu.

YAŞAM 01.10.2023, 10:31
İstanbul’da sağanak: Esenyurt’ta dere taştı, istinat duvarı yıkıldı

İstanbul’da beklenen yağış gece saatleri itibari ile başladı. Sağanak yağış, sabah saatlerinde ise etkisini daha da artırdı.

İstanbul’da sağanak devam ediyor

Sabah 05.00 sıralarında kentin kuzey kesimlerinde etkili olamaya başlayan sağanak yağış, Anadolu Yakası’nın neredeyse tamamında etkili oldu.

Yağışlar, Avrupa Yakası’nında ise kuzey kesimleri ve kentin batısında etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Esenyurt’ta dere taştı, istinat duvarı yıkıldı

Sağanak yağışın etkisini gösterdiği noktalardan biri de Esenyurt oldu.

Esenyurt'ta şiddetli yağış nedeni ile dere taştı. Yeşilkent Mahallesi’nde taşan dere sular istinat duvarının çökmesine neden oldu. Olay yerine çok sayıda belediye ekipleri sevk edildi.

Arnavutköy Deresi taştı!

Arnavutköy’de ise sağanak yağışın etkisiyle Arnavutköy Deresi taştı. Taşkın dolayısıyla araçlar, trafikte ilerlemekte zorluk çekti.

Kapanan rögar ve yolları açmak için ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

AKOM: Dere ve sel baskınlarına dikkat!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından yapılan açıklamada ise dere taşması, sel, su basması gibi olumsuz durumlara karşı vatandaşların dikkatli olması konusunda uyarıda bulunuldu.

Valilik uyarmıştı

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbullu vatandaşları uyarmıştı.

“İstanbul’da tahmin edilen meteorolojik uyarılar ile uyumlu olarak seyreden yağışların başta Boğaz çevresi ile civarı olmak üzere kent genelinde kuvvetli olması bekleniyor” uyarısı yapan Vali Gül, yağışların sabah saatlerinden itibaren etkisini daha da artıracağını bildirmişti.

Yorumlar (0)