İstanbul’a fırtına uyarısı: Sarı ve turuncu kod verildi

Marmara Bölgesi için fırtına uyarısında bulunan Meteoroloji 1'inci Bölge Müdürlüğü, İstanbul'un Anadolu Yakası'nı sarı kodla, Avrupa Yakası'nın büyük bir bölümünü ise turuncu kodla uyardı.

YAŞAM 11.12.2022, 09:19 Merve Yüksel
İstanbul’a fırtına uyarısı: Sarı ve turuncu kod verildi

Türkiye’nin büyük bir kısmında kış etkisini hissettirmeye başladı. Meteoroloji 1'inci Bölge Müdürlüğü tarafından edinilen bilgilere göre, Marmara bölgesinde etkili olması beklenen bir fırtına bekleniyor. Gerçekleştirilen açıklamaya göre, Yalova, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve İstanbul'da fırtına görüleceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli fırtına geliyor

Dün akşam vakitlerinden başlayarak etkisini gösteren rüzgarın, bugün ise bölge çağında (Yalova, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve İstanbul) güney taraflarından kuvvetli fırtına ve fırtına (50-80 km/saat) şeklinde, Kırklareli ve Edirne çevreleri, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda ve Tekirdağ'ın doğusunda ara ara hamleli biçimde tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde eseceği belirtiliyor.

Meydana gelebilecek olumsuzluklara yönelik tedbir çağrısı

Fırtına sebebiyle direk ve ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar, doğal gaz sebebiyle bazı gazı zehirlenmesi ile çatı uçması gibi olumsuzluklara yönelik tedbirli ve dikkatli olunması istendi.

Diğer bir taraftan Meteoroloji, internet sitesinden Anadolu Yakası’nı sarı kodla, Avrupa Yakası'nın büyük bölümünü ise turuncu kodla uyardı.

İstanbul Valiliği uyardı

Konu ile ilgili bir açıklama ise İstanbul Valiliği'nden yapıldı. Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Valilik, fırtına gibi bir hava olayına dair dikkatli olunması yönünde bir bilgilendirmede bulundu.

O açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: "Rüzgârın, 11 Aralık Pazar akşam vakitlerinden itibaren etkisini çoğaltarak yarın bölge çağında kuvvetli fırtına, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda ise hamleli biçimde tam fırtına olarak eseceği düşünülüyor. Dikkatli olunmalıdır."

Yorumlar (0)