İstanbul merkezli gümrük operasyonu: 40 kişi gözaltında

Kaçakçılık ve rüşvet gibi suçlara karıştıkları belirlenen gümrük görevlileri ile firma sahiplerine yönelik operasyon düzenlendi. İstanbul merkezli 16 ilde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 40 şüphelinin mal varlıklarına tedbir konuldu.

YAŞAM 02.12.2022, 21:42 04.12.2022, 11:19 Hakan Öksüz
İstanbul merkezli gümrük operasyonu: 40 kişi gözaltında

Kaçakçılıkla mücadele kapsamında çalışmalarını sürdüren İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, düzenlenen eş zamanlı operasyonda 40 kişiyi yakaladı. Hayali ihracatın yanı sıra "belgede sahtecilik" ve "rüşvet" gibi suçlara karışan kişileri belirleyen ekipler, bu şahısları fiziki ve teknik takibe aldı.

Kamuyu 73 milyon lira zarara uğrattılar

Yapılan çalışmalarla ilgili rapor hazırlandı. Ticaret Bakanlığı müfettiş raporlarına göre söz konusu kişilerin, kamuyu 73 milyon lira zarara uğrattı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı başlatılan çalışma kapsamında 12 gümrük memuru ile birlikte 29 firma sahibi ve 11 gümrük müşaviri hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Mal varlıklarına tedbir konuldu

İstanbul merkezli eş zamanlı operasyonda Ankara, İzmir, Manisa, Edirne, Mersin, Gaziantep, Adana, Artvin, Batman, Antalya, Malatya, Nevşehir ve Balıkesir'de de düğmeye basıldı. Gözaltı kararı çıkarılan 53 kişiden 40'ı yakalandı. Gözaltına alınan şüphelilerin mal varlıklarına tedbir konulduğu kaydedildi.

Yorumlar (0)