'İstanbul Hanımefendisi' rekor fiyata satıldı!

Ünlü ressam Osman Hamdi Bey'in "İstanbul Hanımefendisi" adlı eseri 1 milyon 500 bin avroya satıldı.

YAŞAM 23.10.2019, 22:18
'İstanbul Hanımefendisi' rekor fiyata satıldı!

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, ünlü ressam Osman Hamdi Bey'in 19. yüzyıla ait "İstanbul Hanımefendisi" adlı eseri, Dorotheum Sanat Galerisi'ndeki müzayede salonunda açık artırmayla satışa çıkarıldı.

Eserin açık artırması, 1 milyon 100 bin avrodan başladı.

Müzayedeye telefonla bağlanan ve kimliği açıklanmayan sanatsever  tarafından tablo, 1 milyon 500 bin avroya satın alındı.

2019'un en pahalı eseri

Sanat galerisinin basın sözcüsü Doris Krumpl, Osman Hamdi Bey'in tablosunun "2019'da satılan en pahalı eser" olduğunu belirterek çeşitli komisyon ve vergi bedelleriyle tablonun 1 milyon 770 bin 300 avroya (yaklaşık 11 milyon 506 bin lira) mal olduğunu ifade etti.

Krumpl, 19. yüzyıla ait eserin ressamın seçkin tablolarından biri olduğunun altını çizerek, tablonun, bulunduğu kategoride en yüksel bedelle satıldığını belirtti.

Uzmanlara göre, Osman Hamdi Bey'in "İstanbul Hanımefendisi" isimli eseri, özellikle Türk resim sanatında tam boy olarak bir kişinin resmedilmesinin ilk örneklerinden biri olması nedeniyle de ayrıca önem taşıyor.

Diğer taraftan, ünlü ressama ait "Kur'an Okuyan Kız" tablosu da geçen eylülde İngiltere'nin başkenti Londra'da 6 milyon 315 bin sterline (yaklaşık 44 milyon 12 bin lira) satılmıştı.

Yorumlar (0)
-11
açık