İstanbul'da 'vampir kelebek' paniği

İstanbul'da yaz mevsiminde ortaya çıkan, yurttaşlar arasında 'vampir kelebek' olarak bilinen istilacı kelebekten rahatsızlık duyan yurttaşlar çözüm bulunmasını istiyor.

YAŞAM 07.08.2022, 18:30 Koray
İstanbul'da 'vampir kelebek' paniği

Son senelerde Karadeniz Bölgesi'nde sıklıkla bulunan vampir kelebekler, megakentte Sarıyer, Beşiktaş ve Beykoz ilçelerinde de görülüyor.

Yaz aylarında daha çok akşam saatlerinde görülen vampir kelebekler, bahçelerdeki meyve ve sebzelere zarar vermelerinin yanı sıra yurttaşların yaşam alanlarına da giriyor.

"Adeta plastik bir hayvan"

Beykoz ilçesine bağlı Elmalı Köyü'nde ikamet eden Melek Karaoğlu, "Kelebeklerden bir türlü kurtulamıyoruz, bahçelerden ürün elde edemiyoruz. Kelebekler adeta karton gibi olduğu için vuruyoruz fakat hiçbir şey olmuyor. Normal bir kelebeğin kanadı dağılır ancak buna herhangi bir şey olmuyor, adeta plastik bir hayvan." diye konuştu.

Kelebek istilası sebebiyle ürünlerinin zarar gördüğünü dile getiren Karaoğlu, "Bahçemizde ne biber ne domates kalıyor, bahçedeki ürünleri yediler. Sebzelere zarar veriyorlar, çürütüyorlar, biberler henüz olmadan çiçeklerini yiyorlar, ürün alamıyoruz. Kapıda, balkonda beş dakika oturamıyoruz. Yemek yediğimiz esnada ağzımıza giriyor, evlatlarımızı ısırıyor. Akşam saatlerinde elimizde sinek ilacı veyahut sineklikle oturuyoruz. Kendi olanaklarımızla sinek ilacıyla mücadele ediyoruz." dedi.

"Her yaz aynı şey..."

Ferit Karaoğlu ise her yaz mevsiminde aynı durumun yaşandığını aktararak, "Bu hayvanlardan çok çekiyoruz, balkonda oturamıyoruz. Bahçelerin durumu da ortada. İlaçlama yapılıyor fakat o da sivrisinek için." şeklinde konuştu.

Vampir kelebek, son senelerde özellikle Karadeniz sahil kesiminde tarım alanlarında bitkilere büyük zarar vermesiyle biliniyor.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu