İstanbul'da ele geçirildi: 1,3 milyon lira değerinde

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza personelleri tarafından, Sabiha Gökçen ve İstanbul havaalanlarında düzenlenen iki ayrı operasyonda, piyasa değeri 1,3 milyon TL olan 53,1 kilogram ağırlığında kaçak insan saçı ele geçirildi.

YAŞAM 01.09.2023, 21:55 topcu
İstanbul'da ele geçirildi: 1,3 milyon lira değerinde

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, ekipler, kaçakçılığa dönük yapılan hedefleme ve risk analizi faaliyetleri neticesinde iki önemli yakalama gerçekleştirdi.İlk operasyonda 33 kilogram saç ele geçirildi

İstanbul Havaalanı'nda düzenlenen ilk operasyonda, İran'ın başkenti Tahran'dan gelen İran uyruklu yolcu şüpheli olarak görülerek izlemeye alındı. Yolcu, uçaktan inişi itibarıyla takip edilirken gümrük salonundan ülkemize giriş yapmak üzereyken durdurularak eşya kontrolü gerçekleştirildi. 

Şahsın valizinde 33 kilogram ağırlığında ve gerçek olduğu saptanan insan saçı bulundu.İkinci operasyonda 20,1 kilogram saç yakalandı

Sabiha Gökçen Havaalanı'nda düzenlenen ikinci operasyonda, Gürcistan'ın başkenti Tiflis üzerinden gelen Ukrayna uyruklu bir yolcu izlemeye alındı. Yolcu, gümrük salonundan çıktığı esnada durduruldu ve valizlerinde 20,1 kilogram ağırlığında gerçek insan saçı yakalandı.

Böylece, her iki operasyonda toplamda 53,1 kilogram saç yakalanırken ticari faaliyetlere husus olan saçın piyasa değerinin 1,3 milyon TL olduğu tespit edildi.

Hadiselere dair adli süreç başlatıldı.

Yorumlar (0)