İstanbul'da barajların doluluk oranı

İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) bağlı kuruluşlarından İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi), barajlarındaki mevcut doluluk oranının yüzde 68,70'e ulaştığını açıkladı.

YAŞAM 06.04.2020, 14:03
İstanbul'da barajların doluluk oranı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Basın Danışmanlığından yapılan açıklamada, İstanbul’a günde ortalama 2 milyon 800 bin metreküp temiz ve sağlıklı su temin eden İSKİ'nin barajlarındaki doluluk oranının yüzde 68,70’e ulaştığı bildirildi.

Artışa rağmen doluluk oranının önceki yılların gerisinde olması sebebiyle İSKİ'nin (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) İstanbulluların suyu tasarruflu kullanması konusunda çağrı yapılan açıklamada, su hacminin ise 597 milyon metreküpe ulaştığı ifade edildi.

İBB'nin açıklamasında, geçmiş yıl ortalamalarına bakıldığında bu değerin nispeten düşük olduğu vurgulanarak, şu bilgiler verildi:

"Bu yıl esas üzerinde durulması gereken husus Asya ve Avrupa yakaları arasındaki yağış farklılığıdır. Bu yıl yüksek tüketimin olduğu Avrupa Yakası'na düşen yağış miktarı Anadolu Yakası'na düşen yağış miktarına göre oldukça azdır. Ancak, son günlerde Avrupa Yakası'na yağan yağışlarla bu orantısızlığın kapanacağını ümit ediyoruz. Bu yağış farklılığını 2 ay öncesinden tespit eden İSKİ Yönetimi, Su Dağıtım Sistemini yeniden revize ederek Asya Yakası'ndaki kaynaklara yönelmiş ve bu yakadaki su rezervlerini maksimum ölçüde kullanarak Boğaz altında mevcut hatları vasıtasıyla Avrupa Yakası'na olabildiğince yüksek miktarda su transfer etmeyi hedeflemiştir. Böylelikle Avrupa Yakası'ndaki rezervlerimiz yaz aylarındaki kullanım için yedekte hazır tutulmaktadır. İstanbul’a günde ortalama 2 milyon 800 bin metreküp, temiz ve sağlıklı su temin edilmektedir. İSKİ olarak her türlü bilimsel ve teknik imkanları değerlendirerek İstanbullulara 24 saat kesintisiz ve içilebilir su temin ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz."

İBB'nin açıklamasında, yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelede en önemli ve etkili silahın su olduğu hatırlatılarak şöyle denildi:

"Bizim siz değerli İstanbullulardan ricamız İSKİ olarak gösterdiğimiz bu gayretlere sizlerin de yardımcı olmanız ve suyumuza sahip çıkmanızdır. Suyu tasarruflu kullanarak da aynı hijyeni elde etmemiz mümkündür.”

İSKİ’nin (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) İstanbullulara 24 saat kesintisiz ve içilebilir su temin etmeye devam edeceği ifade edildi.

Yorumlar (0)
15
kapalı