İsmi kırmızı listede, kendisi Adıyaman'da!

Nesli tükenme tehlikesi altında olan çizgili sırtlan Adıyaman'da bir doğa fotoğrafçısı tarafından 2 metre mesafeden görüntülendi.

YAŞAM 03.05.2020, 11:46
İsmi kırmızı listede, kendisi Adıyaman'da!

Nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanların yer aldığı kırmızı listenin üstlerinde bulunan çizgili sırtlan Adıyaman'da görüntülendi.

Nesli tükenmekte olan ve korunması gereken hayvanlar kategorisinde en riskli liste olan "kırmızı listede" yer alan çizgili sırtlan, Adıyaman'da doğa fotoğrafçıları tarafından görüntülendi.

IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) kategorilerine göre "Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi"nde yer alan çizgili sırtlan, Besni ilçesi Fırat Havzası yakınlarındaki mağaralarda doğa fotoğrafçılarının objektifine takıldı.

Çizgili sırtlanı yaklaşık 2 metreden görüntüleyen doğa fotoğrafçısı Musa Gürbüz, heyecanını şu cümlelerle anlattı:

Fırat Havzası boyunca uzanan mağaralarda çizgili sırtlanın varlığına dair duyumlar almıştık. Hasan Çelik ve Metin Saruhan'ın rehberliğinde çizgili sırtlanın doğal yaşam alanındaki mağarasına giderek fotoğraflamayı başardık.

Adıyaman'da bir okulda öğretmenim aslında. Doğa fotoğrafçılığını hobi olarak yapıyorum. Doğadaki her canlının kutsal olduğuna inanıyorum. Vahşi, yırtıcı, zehirli tüm canlıların yaşamını devam ettirmesi gerekiyor. Bu anlamda çizgili sırtlanı 2-3 metreden görüntülememiz sanılanın aksine insanlara saldırmadığının da kanıtıdır diye düşünüyorum."

Yorumlar (0)
24
açık