İş yerinde o sitelere girenler yandı!

İş yerindeki bilgisayardan porno içerikli internet sitesine giren işçi, tazminat bile alamadan işten atıldı. Yargıtay, emsal nitelikteki kararıyla; işyerine ait bilgisayardan cinsellik içeren sitelere giren işçilerin işten kovulmasına yeşil ışık yaktı.

YAŞAM 15.08.2019, 10:38 Hakan Öksüz
İş yerinde o sitelere girenler yandı!

Üç yıldır çalıştığı iş yerinde, işverene ait bilgisayardan cinsel içerikli internet sitesine girdiği öne sürülen işçi tazminatsız olarak işten atılan işçi, 6. İş Mahkemesi'ne başvurdu.

Üç yıldır çalıştığı iş yerinde iş akdinin davalı işveren tarafından haksız olarak feshedildiğini, tazminatlarının, yıpranma yapı ücretinin, yıllık ücretli izin ücretinin kendisine ödenmediğini iddia etti. Mahkemede savunma yapan işveren avukatı ise bilgi işlem müdürlüğünce yapılan incelemenin ardından davacının kullandığı bilgisayarda işi ile ilgisi olmayan yasaklı sitelere girdiğinin tespit edilmesi üzerine haklı olarak feshedildiğini belirtti. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı avukatı temyiz etti. 

"DAVACININ EYLEMİ BAĞLILIĞA AYKIRIDIR"

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karar verdi. Davacının, davalı iş yerinde idari bölümde (muhasebe) çalıştığına işaret edilen kararda; "Davacıya tahsis edilen bir bilgisayar bulunduğu, davalı vekilinin dosyaya sunduğu çıktılar incelendiğinde, bu bilgisayarda cinsel içerikli konuşma ve fotoğrafların bulunduğu internet sitelerine girildiği anlaşılmaktadır. Bu sitelerdeki giriş saatlerinin ağırlıklı olarak mesai saati içinde olduğu, davacının bu internet sitelerine giriş yaptığının tespit edildiği, iş akdinin de aynı gün feshedildiği anlaşılmaktadır. Davacının bu eylemi doğruluk ve bağlılığa aykırı olup, davalının güvenini kötüye kullanan davacının iş akdinin feshi haklı olduğundan davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalıdır. Mahkemenin davanın kabulü yönündeki kararı oy birliği ile bozulmuştur" denildi.

Yorumlar (0)
-2°
parçalı az bulutlu