İki aile daha evlatlarına kavuştu

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, dağa kaçırılan çocukları için Diyarbakır HDP İl Başkanlığı binası önünde "evlat nöbeti" tutan iki aile daha çocuğuna kavuştu.

YAŞAM 08.03.2020, 14:51 08.03.2020, 15:33
İki aile daha evlatlarına kavuştu

Şırnak ve Şanlıurfa Jandarma Komutanlıklarının ikna çalışmaları sonucunda, bölücü terer örgütü PKK/KCK içerisinde faaliyet gösteren 2 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu. 
Teslim olan iki örgüt üyesinin ailelerinin Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan aileler arasında olduğu tespit edildi.

Ailelerin de desteğiyle yürütülen ikna çalışmaları sonucu PKK/KCK bölücü terör örgütünden kaçarak teslim olmalar sürerken, Şırnak ve Şanlıurfa Jandarma Komutanlıklarının çalışmaları sonucunda, PKK/KCK bölücü terör örgütü içinde faaliyet gösteren 'Cudi Botan' kod adlı Haşim Açar ve 'Rojda Tekoşin' kod adlı Tekoşin Açar isimli örgüt mensupları, PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu.

Teslim olan iki örgüt mensubunun ailesinin Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan aileler arasında olduğu öğrenilirken, ailelere müjdeyi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun verdiği bildirildi. 
Diyarbakır’da devam eden 'evlat nöbeti'nde çocuklarına kavuşan aile sayısı 14’e yükselirken, bu yıl sadece ikna yoluyla teslim olan teröristlerin sayısı ise 51 oldu.

Evladına kavuşan aile sayısı kaç oldu?

Bölücü terör örgütü PKK'ya eleman temin etmek için HDP tarafından kandırılarak çocuklarının dağa götürüldüğüne inanan aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapmaya başlamış, zamanla "evlat nöbeti" ismi verilen oturma eylemine çok sayıda yeni aileler eklenmişti.

"Evlat nöbetinde" evladına ilk kavuşan anne Hacire Akar olmuştu. (1)

Hacire Akar'dan sonra anne Hatice Ceylan, 4 yıl önce dağa kaçırılan oğlu Cafer'e; (2)

Hüsniye Kaya, bölücü terör örgütü PKK'nın Irak'taki kamplarından kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan kızı Mekiye Kaya'ya; (3)

Babaanne Halime Kadran torunu İbrahim Halil Kadran'a; (4)

Baba Metin Açan oğluna; (5)

Baba Nizamettin Eşrefoğlu ve anne Aslıhan Eşrefoğlu 5 yıllık hasretin ardından oğullarına; (6)

Anne Gevriye Ayhan da 5 yıl süren ayrılığın ardından güvenlik güçlerine teslim olan kızı Pelda'ya kavuşmuştu. (7)

Volkan Aslan da Erzurum İstihbarat ve Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlükleri tarafından yürütülen ikna çalışmaları sonucu PKK terör örgütünden kaçarak Şırnak ilinin Silopi ilçesinde dün güvenlik güçlerine teslim olmuştu. (8)

Emniyet ve istihbaratçıların yardımıyla bölücü terör örgütü PKK'dan kaçan Ö.Ç. de, 5 yıllık hasretin ardından Batman Emniyet Müdürlüğünde anne ve babasıyla buluşmuştu. (9)

Evlat nöbetindeki Muhteber Birlik de, Mardin’in Nusaybin ilçesi sınır hattında güvenlik güçlerine teslim olan oğlu Veysi Birlik'e kavuşmuştu. (10)

Son olarak anne Cahide Alkan ve ağabey Mehmet Nur Alkan, güvenlik güçlerine tslim olan Mehmet Emin Alkan'a, (11)

Anne Şahize Altınkaynak ise yıllardır hasret kaldığı kızı Halise Alptekin'e kavuştu. (12)

Şırnak ve Şanlıurfa Jandarma Komutanlıklarının yardımıyla PKK'dan kaçan 'Cudi Botan' kod adlı Haşim Açar ile 'Rojda Tekoşin' kod adlı Tekoşin Açar, Açar ailesi ile buluşturuldu. (13-14)

Böylelikle Diyarbakır'da HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelerden evladına kavuşanların sayısı 14'e yükseldi.

Yorumlar (0)
23
açık