“Hayvanseverim” deyip kediyi tekmeleyen akademisyenin cezası belli oldu

Küçükçekmece'de ‘Şirine’ isimli kediyi tekmeleyip 4’üncü kattan atan Doçent Elanur Pilici'nin davasında karar verildi. Olay günü psikolojik sorunlar yaşadığını ve pişman olduğunu belirten Pilici'nin ifadesi dinlendi. Mahkeme Pilici’ye ne ceza verdi? İşte olaya ilişkin detaylar…

YAŞAM 10.07.2024, 10:41 11.07.2024, 09:05 Melina Ay
“Hayvanseverim” deyip kediyi tekmeleyen akademisyenin cezası belli oldu

İstanbul Küçükçekmece'de 15 Ağustos 2023'te meydana gelen olayda, akademisyen Elanur Pilici, ‘Şirine’ adlı kediyi tekmeleyip 4’üncü kattan aşağı attı. Küçükçekmece 23’üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada kedi sahibi Fatma Aydın ve sanık Pilici hazır bulundu. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatları da duruşmaya katıldı.

Hayvanseverim,pişmanım

Sanık Elanur Pilici, savunmasında kediyi sadece bir kez tekmelediğini ve kedi korkup pencereden düştüğünü iddia ederek, "Hayvanseverim, köpekler besliyorum. Olay günü psikolojik sorunlarım vardı, pişmanım. Hayatımda ilk defa bir hayvana zarar verdim, çok üzgünüm" dedi. Pilici'nin savunması sırasında gözyaşlarına boğulan Fatma Aydın, duruşma salonundan çıktı. Mahkeme arası sırasında bir hayvansever fenalaşıp bayıldı.

1 yıl 6 hapis cezası verildi

Mahkeme, Elanur Pilici'yi 'evcil hayvanı öldürmeye teşebbüs' suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Hakim, sanığın duruşmada pişmanlık göstermemesi nedeniyle cezayı indirmedi. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesinde, bilirkişi raporu doğrultusunda Pilici'nin kediyi defalarca tekmelediği ve 4. kattan attığı belirtilerek, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildiği kaydedildi.

Yorumlar (0)