Hastanede 'dirilen' komutan Güllü'nün film gibi öyküsü!

Erzurum Kesikköprü’de operasyon esnasında "öldü" denilerek hastaneye kaldırılan ancak daha sonra hayata dönen emekli Albay Feza Güllü, ölüm ile yaşam arasında geçen film gibi hikâyesini anlattı.

YAŞAM 24.02.2020, 10:04
Hastanede 'dirilen' komutan Güllü'nün film gibi öyküsü!

TSK'nın en gözde komutanlarından biriyken FETÖ kumpaslarıyla 3. defa doğu hizmetine giden Güllü, Erzurum Kesikköprü’de görevdeyken emrindeki tim ile kar ve fırtınaya yakalandı. 

Eksi 29 derecede donan ve öldü diye hastaneye kaldırılan Albay Güllü, burada yeniden hayata döndürüldü.

Rusya, Kanada ve en son Küba

3 ay yoğun bakımda kalan Güllü'nün tedavisi tamamlandı fakat her iki ayağında donmaya bağlı morarmalar meydana geldi, daha sonra da yaralar çıktı. Rusya ve Kanada’da çare bulamayınca Küba’ya giden Güllü'nün ayağı, 6 aylık tedaviyle iyileştirildi. Ancak sol ayağında yaralar ilerleyerek kemiklerinin görünmesine kadar gitti. 

Sol ayağı için Küba’daki tedaviye gücü yetmeyen Güllü, 30 Ocak 2020 TBMM’ye ve CİMER’e “Küba ile karşılıklı sağlık protokolü yapılması” için dilekçe ile başvuru yaptı. CİMER’den, “Türkiye Küba ile sağlık işbirliği için çalışıyor” yanıtını alan iki çocuk babası Güllü, hikayesini şu sözlerle anlattı:

"Tabur doktoru 'öldü' diyerek rapor vermiş"

"35 yıl üniformalı mesleki yaşantımda hiyerarşik hiçbir kusur etmedim. O dönem TSK içindeki FETÖ çetelerinin baskılarına ve sürgünlerine maruz kaldım. Şark görevimi yapmama rağmen 3. kez şark görevine gönderildim. 2003 yılında yarbay rütbesindeyken emrimdeki 26 asker ile Erzurum Kesikköprü bölgesinde 1300 rakımda görev yaparken tipi-kar ve fırtınaya yakalandık. -29 derecede dondum, emrimdeki askerlerden bazıları da dondu. Kesikköprü’deki tank taburuna getirildiğimde burada tabur doktoru ‘eks (öldü)’ oldu diye rapor vermiş. Otopsi yapılmak üzere hastaneye gönderilmişim."

"45 dakikalık çalışma ile kalbimi yeniden çalıştırdılar"

"Önce askeri hastaneye, oradan ise Erzurum Atatürk Üniversitesi hastanesine götürülmüşüm. Burada 45 dakikalık çalışma ile kalbimi yeniden çalıştırarak beni hayata döndürdüler. 3 ay boyunca yoğun bakımda kaldım. Yeniden hayata tutunurken 2 bacağımda morarma, dolaşım sorunları başladı. Ankara’daki GATA’da tedavim devam etti, ancak her 2 bacağımda 3 yıl sonra damar patlamaları, yaralar oluşmaya başladı. Cerrahi müdahale yapılamadığı için de Türkiye’de gittiğim birçok hastanede çözüm bulunamadı. ‘Bu üniformaya şerefimle hizmet ettim, hayatta olduğum sürece de hizmet etmeye devam edeceğim’ diyerek malulen emeklilik önerisini kabul etmedim. Tedavi sürecimde albay rütbesini aldım, süreç içinde 35 yıllık hizmetimin ardından albay olarak emekli oldum."

"Türkiye ile Küba arasında sağlık anlaşması yoktu"

"2015 yılında tedavi amaçlı Rusya’ya gittim, ardından Kanada’ya. Ancak çözüm bulunamadı. Yurdumuzda ve anlaşmalı ülkelerde şifa bulamayınca Küba’ya gittim. Küba Sağlık Bakanlığı’nın yabancılar için kurulu uluslararası hastanesinde 6 aylık tedavinin ardından sağ bacağımı kurtardılar. Türkiye ile Küba arasında sağlık anlaşması olmaması nedeniyle tüm tedavi giderlerini kendim karşıladım."

"Sol bacağım için tedavi süreci daha uzun süreceği ve maliyetinin de yüksek olacağı söylendi. Küba Müslüman Toplum Dini Kanaat Önderi ve İslam Enstitü Başkanı Yahya Pedro Larzo’nun yardımlarıyla Küba Sağlık Bakanı ile görüştüm. Türkiye ile Küba arasında karşılıklı sağlık protokolü yapılması durumunda sol bacağımı da tedavi ederek taburcu edeceklerini raporladılar. Türkiye’de tedavisi olmayıp Küba’da şifa olunan sorunların kamu yararı açısından da daha düşük maliyetle çözümüne ilişkin Küba ile karşılıklı sağlık, denklik protokolü yapılması gerekir. Eğer bu sağlanırsa benim gibi yüzlerce kişi daha düşük maliyetlerle sağlıklarına kavuşacaklar."

CİMER'den cevap geldi

Albay Güllü'nün CİMER'e yaptığı başvurudan bir hafta sonra, CİMER'den gelen cevap yazısında, “CİMER’e yaptığınız 2000378...sayılı başvurunuz Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından cevaplanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı olarak Küba Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile teknik işbirliği çerçevesinde deneyim paylaşımı çalışmalarımız devam etmektedir. Bilgilerinize rica eder, sağlıklı günler dileriz” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
15
açık