Hakkari’de 11 yaşındaki Esra'ya tecavüz edenler serbest bırakıldı

Gazeteci Timur Soykan, gündeme bomba gibi düşecek açıklamasında Hakkari'de 11 yaşındaki Esra'nın 3 kişinin tecavüzüne uğradığını ve 8 ay sonra zanlıların tahliye edildiğini duyurdu.

YAŞAM 06.09.2023, 07:39 07.09.2023, 09:43 Şeyda Gül
Hakkari’de 11 yaşındaki Esra'ya tecavüz edenler serbest bırakıldı

Gazeteci Timur Soykan katıldığı bir televizyon programında Hakkari Yüksekova'da 11 yaşındaki Esra'nın aynı köyden Nihat Yılmaz, Veysi Yılmaz ve Zahir Yılmaz isimli şahısların tecavüzüne uğradığını anlattı. Küçük kızın yaralı bir şekilde akrabaları tarafından bulunduğunu söyleyen Soykan, o bölgede aşiret gerçeğini bildiğini belirterek “İddiaya göre bu kişiler Esra'ya bu kötülüğü yapan tecavüzü kayda aldıklarını ve birini söylerse yayınlayacaklarını ve onu öldüreceklerini söylüyor” ifadelerini kullandı.

Erkek DNA’sı ve meni bulundu

Hastaneye kaldırılan 11 yaşındaki Esra'nın kendisini tedavi eden hemşireye durumu anlattığını ifade eden Soykan, daha sonra da şikayetçi olduğu bilgisini verdi. Bu 3 kişi hakkında soruşturma başlatıldığına ve tutuklandıklarına dikkat çeken Soykan, HTS kayıtlarında da Esra ile bu şahısların iletişim kurulduğu ortaya çıktığını belirtti. Baz sinyalinin de olduğunun altını çizen Soykan, Adli Tıp kontrolünde tecavüz de tespit edildiğine dikkat çekti. Ancak raporda, erkek DNA'sı olduğu ama kadın DNA'sı ile karıştığı için kimliğin belirsiz olduğunun yazdığını belirten Soykan, “Raporda meni de bulunmasına rağmen bu belirsizlik nedeniyle bu tutuklular tahliye ediliyor” ifadelerini kullandı.

Tecavüzcüler tahliye edildi, Esra canına kıydı

Köy meclisinin aileye şikayetin geri alınması için Esra'nın ailesine baskı yapıldığını da anlatan Soykan, “Çocuğu koruyamıyorsa bir yargı neden var. Bunlar tahliye edildikten 10 gün sonra Esra kendini öldürüyor ve bunun hiç mi sorumlusu yok” şeklinde konuştu.

Köy meclisi aileye baskı yapmış

Esra'nın ölümünün ardından bile köy meclisinin baskısının devam ettiğini söyleyen Soykan, küçük kızın annesinin de bu olaylar sonucunda beyin kanaması nedeniyle öldüğünü anlattı. Soykan, babanın diğer çocuklarını korumak için şikayetini geri aldığını vurguladı.

Böyle rastlantı olur mu?

3 zanlının avukatına da dikkat çeken Soykan, AK Parti İl Başkanı Zeydani Kara, sanıkların avukatı, böyle rastlantı olur mu?” diye sordu.

Yorumlar (3)
Murat 3 hafta önce
Adalet mi ? Ne demiş eskiler yaşattığınizi yaşamadan olmeyin . Sizlerde kime kötülük yaptıysanız kime ne yasattiysaniz adaletin terazisin den sastiysaniz dilerim aynısını yaşarsınız
Alperen 3 hafta önce
Yazıklar olsun bu tahliye kararını veren hakime ve savcıya.
Ecel 3 hafta önce
Yilmaz soysuzlari tecavuz ettikden sonra ucurumdan atmislar Esra'yi, bu nasil intihar???
11 yasinda ki bir kiz cocugunu koruyamadin hukumet, hala nasil nefes alabiliyorsun???