Hakim belki görür diye yüzünü açtı!

Berfin Özek'in yüzüne asit dökerek hayatını karartan sanığa 13 yıl hapis cezası verilmişti. Tanınmayacak hâle gelen yüzünü, saldırıdan bu yana gizlemeye çalışan Berfin ilk kez yüzünü "kararı veren hakim görsün" diye açtı.

YAŞAM 08.01.2020, 13:51
Hakim belki görür diye yüzünü açtı!

Hatay ilinin İskenderun ilçesinde, yüzüne asit dökerek sağ gözünü kaybetmesine, sol göz fonksiyonunun ise yüzde 70'ini yitirmesine, yüzünün ise tanınmaz hâle gelmesine sebep olan sanığa verilen 12 yıl 18 ay hapis cezasına tepki gösteren Berfin Özek, yüzünü ilk kez göstererek "Benim acılarım 13 yıla sığacak mı?" diye sordu.

Berfin Özek, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen karar duruşmasında "kasten yaralama suçundan" hapis cezası verilen sanık Ozan Çeltik'in hayatını kararttığını anlattı.

"O karşımda gülüyordu, benim gülmem imkânsız!"

Kararı adil bulmadığını ifade eden Berfin Özek, duruşmada yaşadıklarını ise şu şekilde aktardı:

"Mahkeme salonunda ekranda onu görünce tüm duygularımı bağıra çağıra anlatmak istedim. İzin vermediler. Bir nebze olsun içimi rahatlatmak istedim. Nasıl yaparsın nasıl? Hiç mi vicdanın yoktu? Hiç mi merhametin yoktu? Hiç mi düşünmedin? Söyledim ama beni durdurdular. Elim ayağım titriyordu, çok kötü oldum. Annem de yanımda ellerimden tutup gözyaşı döküyordu. Karşıdaki insan gülümsüyor. O gülümserken ben gülümseyemiyorum. Gülmek o kadar basit bir şeyken benim için imkânsız."

Mahkeme kararı, canını daha çok yaktı

Bir gözünün hiç görmediğini, diğer gözünün sadece yüzde 30 oranında gördüğünü ve onu da kaybetme ihtimalinin bulunduğunu söyleyen Berfin Özek, görme melekelerini tamamen kaybetmesi durumunda tüm hayatının kararacağını söyleyerek, karara çok üzüldüğünün altını çizdi.

Özek, sanığın bu eylemi "hangi vicdanla" gerçekleştirdiğine anlam veremediğini söyleyen, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Gerçekten karar karşısında şoke olduk. Benim acılarım 13 yıla sığacak mı? Zaten bunun tamamını da yatmayacak bu kişi. Bizim acılarımız buna sığmaz. Kolay şeyler yaşamadık. Halen bir gözüm görmüyor. Kesinlikle sanığın topluma karışmayacak bir kişi olduğunu düşünüyorum. Yarın bir gün çıkarsa ben nasıl sokağa çıkacağım? Her an bize bir şey olacak mı korkusuyla mı yaşayacağız? Can güvenliğimiz yok. Bendekiler kalıcı hasar. Yüzümü boş verin, gözüm görmüyor benim. En değerli şey. Diğer gözüm de zaten yüzde 30 civarında görüyor. Müebbet hapis cezasına çarptırılmadığı için çok şaşırdım. Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz, karara itiraz edeceğiz."

Olay

Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaşayan Berfin Özek, geçen yıl 15 Ocak'ta Buluttepe Mahallesi'ndeki evine giderken asitli saldırıya uğramış, olayla ilgili Ozan Çeltik tutuklanmıştı. Dün görülen duruşmada sanık Ozan Çeltik, 12 yıl 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Asidin etkisiyle yüzünün büyük kısmı yanan, sağ gözünü kaybeden, diğer gözünde büyük oranda görme kaybı olan Berfin Özek'in ameliyat masrafları, Sağlık Bakanlığının girişimleri sonucu Muğla ilinin Bodrum ilçesindeki özel bir hastane tarafından üstlenilmişti.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu