Hafızasını kaybetti: Okuma yazma öğreniyor

Geçirdiği beyin kanaması sebebiyle hafızasını yitiren iş insanı Berat Öztürk, tekrar okuma yazma öğrenerek hem yaşamını kolaylaştırmayı hem de anılarına kavuşmayı amaçlıyor.

YAŞAM 17.11.2023, 00:35 topcu
Hafızasını kaybetti: Okuma yazma öğreniyor

Akdeniz Üniversitesi Kimya Bölümünden 1997 senesinde mezun olan ve megakent İstanbul'da makine ekipmanları üzerine bir iş yeri açan Öztürk, altı sene evvel beyin kanaması geçirdi.

Hafıza kaybına sebep olan hastalığı nedeniyle bir müddet yoğun bakımda kalan Berat Öztürk, yaklaşık olarak iki sene evvel baba ve annesi ile kardeşlerinin de ikamet ettiği memleketi Ordu'ya döndü.

Ağabeyiyle aynı binada 23 yaşındaki kızıyla birlikte yaşayan Berat Öztürk, komşularının önerisi üzerine tekrar okuma yazma öğrenmeye karar verdi.

Altınordu Halk Eğitimi Merkezine müracaat eden Berat Öztürk 1,5 aydır eğitim alıyor.

49 yaşındaki Berat Öztürk, basın mensuplarına, pıhtı atması neticesinde beyin kanaması geçirdiğini, bu süreçte hekimlerin yaşamasını mucize olarak gördüğünü ifade etti.

Rahatsızlığı sebebiyle yürüme yetisini ve hafızasını yitirdiğini aktaran Öztürk, fizik tedaviyle tekrar yürümeye başladığını aktardı.

Silinen hafızası sebebiyle okuma yazmayı tümüyle unuttuğunu, fırın ve markete gittiğinde alacağı ürünün ismini bilmediği için "Şunu bana verir misiniz?" diyerek yardım talep ettiğini söyleyen Öztürk, okuma yazma eğitimine başlamasıyla birlikte ürün adlarını söyleyebildiğini belirtti.

Öztürk, kursun kendisine pek çok şey kazandırdığının altını çizerek "Tekrar okuma yazma öğrenmekle çok iyi noktalara geldiğimi düşünüyorum. Gördüğüm yazıları kendi olanaklarımla az da olsa okuyabiliyor ve yazabiliyorum. Allah'ın izniyle çok daha iyi olacağımı düşünüyorum." sözlerini sarf etti."İlkokul öğrencisiymiş gibi sıfırdan başladık"

Öğretmen Hikmet Pala ise öğrencisi Öztürk'ün kendilerine geldiğinde kendisini çok zor ifade ettiğini kaydetti.

Berat Öztürk'ün üniversite mezunu olduğunu, askerliğini ise yedek subay olarak yaptığını, iş yerinde 50 kişiye istihdam sağladığını ifade eden Pala, "Bu rahatsızlığı sonrası hafızası siliniyor ve her şeyi unutuyor. Konuşmayı dahi unutmuştu." şeklinde konuştu.

Pala, Berat Öztürk ile özel olarak ilgilendiklerini belirterek, şu ifadeleri paylaştı:

"Öğrencimiz kalem tutmayı bile bilemiyordu. Biz kendisiyle ilkokul öğrencisiymiş gibi sıfırdan başladık. Heceleyerek harfleri öğrettik. Aradan geçen 1,5 ayda büyük ilerleme kaydetti. Kendisinin hafızası yerine gelmeye başladı. Okuma ve yazma öğrenmeye başlayınca dile getiremediği kelimeleri söylemeye başladı."

Sınıfta okuma ve yazma üzerine yeniden yaptıklarını aktaran Pala, "Berat Öztürk sosyalleşmeye de başladı. Bu eğitim ona iyi geldi. Daha evvel üniversite tahsili yapmış olmasının da avantajını yaşıyor. Çok daha iyi halde göreceğiz kendisini. Birkaç ay içinde tamamen okur yazar hale geleceğine inanıyorum." dedi.

Yorumlar (0)