Gönlü zengin dede: 65 yaş maaşıyla sahipsiz kedileri besliyor

Çorum’un Osmancık ilçesinde yaşamını sürdüren 86 yaşındaki Halil Güder, 2005 yılından bu yana sokak kedilerinin gönüllü bakıcılığını yapıyor.

YAŞAM 24.11.2020, 01:25 24.11.2020, 17:25 Koray
Gönlü zengin dede: 65 yaş maaşıyla sahipsiz kedileri besliyor

Çorum’un Osmancık ilçesinde yaşamını sürdüren 86 yaşındaki Halil Güder, 2005 yılından bu yana sokak kedilerinin gönüllü bakıcılığını yapıyor.

İlçeye bağlı Baldıran köyünde yaşayan hayvansever Halil Güder, topladığı yiyeceklerle her gün onlarca sahipsiz kedinin karnını doyuruyor. Günün ilk ışıklarıyla beraber beslemeye başladığı kedilerin kendisine de can yoldaşı olduğunu kaydeden Güder'in ise tek bir isteği var, o da hayvanlara eziyet yapılmaması.

65 yaş aylığı ile kedilerine bakıyor

Tek geçim kaynağı 65 yaş aylığı olan Güder, sahipsiz kediler için maaşının bir kısmını harcıyor. 15 yıldır baktığı kedilerin sayısının her geçen gün artması sebebiyle zaman zaman zorlanmaya başladığını belirten Güder; “İçinde et olmayınca verdiğim yemekleri de yemiyorlar. Temin ettiğim kaburgaları haşlıyorum, haftada aldığım 10-15 ekmek ile birlikte kedilerime veriyorum. Bazen yetiremiyorum, zorlandığım zamanlar da olmuyor değil. Emekli değilim, 65 yaş aylığı ile idare etmeye çalışıyorum. Başka bir gelirim yok. Hayvanseverler besleme konusunda bana yardım ederlerse, geçimim çok daha iyi olur.” dedi.

“Kediler bir yere gittiğimde yolumu gözlüyor"

Hayvansever Halil Güder'in kedilerle kurduğu bağ mahalle sakinlerinin de takdirini topluyor. Kedilerle arasındaki bağın her geçen gün güçlendiğini belirten Güder, kedilerin acıktıkları zaman kapısından ayrılmadığını belirterek; “Bir yere gittiğimde, eve dönüşte motorun sesinden hemen anlıyorlar, yanıma geliyorlar, ayağıma dolanıyorlar, omzuma çıkıyorlar, kedilerle haşır-neşir oluyorum. Belki Cenab-ı Allah, bunların sayesinde bizi yaşatıyor, bunları doyurduğum için. Beni neşelendiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Kendinden önce kedileri doyuruyor

Günün ilk ışıkları ile birlikte kedileri beslemeye başladığını belirten Halil Güder; “Sabah erkenden ben kahvaltımı yapmadan geliyorlar. Onları doyurmadan duramıyorum. Onları doyuruyorum, ondan sonra kendi karnımı doyuruyorum.” şeklinde konuştu.

“Eziyetleri görünce ciğerim kopuyor”

Hayvanlara yapılan eziyetlere de değinen Güder; “Dili söylemez, ağzı söylemez. Allah'ın yarattığı bu hayvanlara neden eziyet edildiğini anlayamıyorum. Verirsen yer, vermezsen yemez, öylece bakar. Yapılan eziyetleri görünce ciğerim kopuyor.” dedi.

Hayvansever Güder, her bir kediye isim verdiğini ve onları isimleri ile çağırdığını da sözlerine ekledi.Yorumlar (0)
-2°
sisli