Fatih'te kubbesinde tabut olan cami, hikayesiyle tüyler ürpertiyor

Dünyada emsaline rastlanmayan Katip Sinan Camii, kubbesinde yer alan tabut ile görenlerin ilgisini çekiyor.

YAŞAM 25.03.2021, 23:19 26.03.2021, 12:34 Koray
Fatih'te kubbesinde tabut olan cami, hikayesiyle tüyler ürpertiyor

İstanbul'a bağlı Fatih semtinde bulunan Katip Sinan Camii, kubbesinde yer alan tabut ile eşine ender rastlanır bir cami olma niteliği taşıyor. 

552 yıl evvel inşa edildi

Cami, 1469 senesinde Osmanlı sarayında katiplik yapan Katip Sinan Efendi tarafından inşa edildi. Günümüze kadar gelen hikayesinde, Katip Sinan Efendi'nin, inşa ettirdiği caminin kubbe bölümündeki tabuta konulmayı vasiyet ettiği anlatılıyor. O dönemki arkadaşları ise bu istediği kabul ettiklerini söyleyip, vefatından sonra onu yine caminin haziresine defnediyorlar. 

3 kez tekrarlanmış

Cenaze töreninin ardından sabah namazı için camiye gelen cemaat, tabutu mezardan çıkmış, kubbe üzerine yerleşmiş şekilde görüyorlar. Bu olay art arda tekrar yaşanınca cemaat, tabutu kubbe üzerinden kaldırmıyor. 

Kurşunla kaplandı

Son olarak 21 yıl evvel gerçekleştirilen restorasyonda tabutun üst kısmı kurşunla kaplanarak olduğu yerde öylece bırakıldı. Camiyi gören insanlar şaşkınlıklarını gizleyemezken, anlatılan hikayenin ardından kubbenin fotoğrafını çekmek için çok sayıda vatandaş camiyi ziyaret ediyor. Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu