'Eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor!

Kurban Bayramı boyunca ülkemizde etkili olacak 'eyyam-ı bahur' sıcaklarına karşı başta yaşlılar, çocuklar, hamile ve hastalar olmak üzere vatandaşlara uyarılarda bulunuldu. İşte o uyarılar...

YAŞAM 10.08.2019, 13:56 11.08.2019, 21:16
'Eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, 'eyyam-ı bahur' sıcaklarının Kurban Bayramı boyunca tüm yurtta devam edeceğini bildirdi. 

Eyyam-ı bahur sıcaklarına karşı tedbir alınması gerektiğine işaret eden Hüseyin Toros, şunları söyledi:

"Kuzey Afrika ve Arap yarımadasında çöl bölgeleri aşırı ısındı ve oralardaki sıcak hava ülkemize kadar geliyor. Ülkemizdeki meteorolojik durum sebebiyle de güneş ışınımı fazla geliyor. Uzun süren eyyam-ı bahur sebebiyle birçok tehlike de bizleri bekliyor. Yaşlılar, çocuklar, hamileler ve hasta olanların olumsuz etkilenme riski yüksek. Aynı olumsuzluk hayvanlar içinde geçerli. Bitkilerin de su ihtiyacı artacaktır. Suyun sürdürülebilirliği ve gıda güvenliği için suyun idareli ve sulama tekniğine uygun kullanılması son derece önemlidir." ifadelerini kullandı.

Toros, Kurban Bayramı boyunca bazı bölgelerde yerel yağışların görülebileceğini ancak genel olarak tüm Türkiye'de yağışsız bir dönemin beklendiğini söyledi.

Prof. Dr. Hüseyin Toros, eyyam-ı bahur günlerinde çevresel zararların da daha fazla olduğunu vurgulayarak, "Aşırı sıcaklar, orman yangınlarının oluşma riskini artırıyor, demir yollarında ve kara yollarında bozulma meydana getiriyor." dedi.

"Kurban etleri poşete konulmamalı"

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Kimya ve Metalürji Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Sağdıç, Kurban Bayramı'nda etkili olacak 'eyyam-ı bahur' sıcaklarında etlerin bozulmamasına ilişkin bazı uyarılarda bulundu.

'Eyyam-ı bahur' sıcaklarının kurban etlerinin bozulmasına yol açabileceğini kaydeden Sağdıç, "Artan Eyyam-ı bahur etkileri sebebiyle kurban etlerinin zayi olmaması ve hatta sağlığımız için tehdit oluşturmaması için birtakım önlemlerin alınması son derece önem arz etmektedir. Kurbanın serin bir yerde kesilmesi, mümkünse serin yerde biraz dinlendirilmesi ve etlerin soğuduktan yani ısısı düştükten sonra dondurucuya konulması gerekir. Kesimden hemen sonra et, soğutucuya konulmamalı. Et önce güneş görmeyen serin bir ortamda 3-4 saat bekletilmeli." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Osman Sağdıç, bu süre içerisinde kurban etlerinin kesinlikle poşetlenmemesi gerektiğini belirterek, "Kurban etlerinin poşet içine konulmaması ve bekletilmemesi sağlık açısından çok önemlidir. Bilhassa etler sıcak iken poşete konulması ve hava aldırılmaması etlerin bu sıcak günlerde çok kısa zamanlarda bozulmasına ve kokuşmasına yol açar." diye konuştu. 

Yorumlar (0)