Eyyam-ı bahur sıcakları başlıyor: Sıcaklıklar 40 derecenin üstüne çıkacak

Her yıl ağustos ayının ilk günlerine denk gelen eyyam-ı bahur sıcaklarının başlamasıyla birlikte çok sayıda kentte sıcaklık 40 derecenin üzerine çıkacak.

YAŞAM 02.08.2023, 08:26 Şeyda Gül
Eyyam-ı bahur sıcakları başlıyor: Sıcaklıklar 40 derecenin üstüne çıkacak

Yaz mevsiminin en sıcak günlerinin yaşanacağı 'Eyyam-ı bahur' sıcakları Ağustos ayına girilmesiyle birlikte başlıyor. Türkiye'nin güney ve batı bölgelerinde etkisini göstermesi beklenen eyyam-ı bahur sıcakları, "çöl sıcakları", "cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" gibi terimlere de biliniyor.

Mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerine çıkacak

Özellikle iç bölgelerde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece yükselmesi beklenen hava sıcaklıkları, Ege kıyılarında, Akdeniz kıyılarında ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Uzmanlar, sıcak hava dalgasının hafta başına kadar yurt genelinde etkisini devam ettireceğini düşünüyor.

3 büyükşehir kavrulacak

3 büyükşehirde ise bu hafta yağış beklenmezken, Ankara’da sıcaklıkların 34-35 derece civarında olması tahmin ediliyor. Hafta sonunda doğru ise sıcaklığın 39 dereceye kadar çıkması öngörülüyor.

İzmir’de 36-37 dereceye çıkması beklenen hava sıcaklıklarının, İstanbul’da da 34 derece civarında hava sıcaklığı bekleniyor.

Ankara Valiliği'nden sıcak uyarısı

Ankara Valiliği’nden vatandaşlara yapılan sıcak hava uyarısında “Sıcak hava dalgası nedeniyle kronik rahatsızlığı olanların, yaşlıların ve çocukların, 1- 6 Ağustos 2023 tarihleri süresince günün en sıcak saatleri olan 11.00 ile 16.00 arasında dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.

İstanbul'da sıcaklık yarın "pik" noktaya ulaşacak

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı ve Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, yaptığı açıklamada Eyyam-ı bahur sıcaklıklarının Kuzey Afrika'dan Türkiye'ye geldiğini belirtti. Bugünden itibaren sıcaklıkların kademeli olarak yükseleceğini aktaran Adil Tek, yurdun batı kesiminde görülmesi beklenen sıcaklıkların İstanbul'da da etkili olacağını dile getirdi. “İstanbul'da Eyyam-ı bahur sıcakları çarşamba günü başlayacak, perşembe günü 'pik' noktaya ulaşacak” diyen Tek, İstanbul'da çarşamba sıcaklığın 35, perşembe günü 39 dereceye kadar çıkacağını vurguladı.

Bugünle Perşembe arasında yaklaşık 8 derecelik bir sıcaklık artışı olmasını beklediklerini söyleyen Tek, hafta sonuna doğru sıcaklıkların kademeli olarak azalmaya başlayacağını aktardı. Hafta sonu sıcaklığın 35 derece civarında olacağının altını çizen Tek, “Toplamda 4 gün İstanbul'da sıcak hava dalgasının etkili olmasını bekliyoruz”diye konuştu.

Bakan Özhaseki'den sıcak uyarısı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün bu haftaki sıcaklık verilerini paylaştı. Özhaseki, paylaşımında "Bu hafta hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artması bekleniyor. Sıcak hava dalgası nedeniyle kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11.00 ile 16.00 arasında dikkatli ve tedbirli olmalarını istirham ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Meteoroloji’den yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yayımlanan tahminlerine göre, Doğu Karadeniz'in doğusunda Doğu Anadolu'nun kuzey doğusunda lokal yağışlar bekleniyor. Diğer bölgelerde ise az bulutlu ve açık bir hava tahmin ediliyor.

Bugün ve yarın Rize‘de ve Artvin’in iç kesimlerinde, Erzurum’un kuzeyinde, Kars ve Ardahan çevrelerinde lokal yağışların görülmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)