Eyyam-ı bahur geliyor: Bu hafta kavrulacağız!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Abdullah Macit, bu hafta yurt genelinde beklenen hava sıcaklığı tahminlerini aktardı. Macit'in aktardığı bilgilere göre Türkiye genelinde hafta ortası itibarıyla yeni bir sıcak hava dalgası etkisini gösterecek.

YAŞAM 31.07.2023, 15:08 31.07.2023, 15:26 Hakan Öksüz
Eyyam-ı bahur geliyor: Bu hafta kavrulacağız!

Türkiye genelinde önceki haftanın ortasında zirve yapan hava sıcaklıkları, hafta sonu yerini serin havaya bıraktı. Hava sıcaklıklarından bir miktar düşüş görüldü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Abdullah Macit tarafından aktarılan tahminlere göre haftanın ortası itibarıyla hava sıcaklıkları yeniden tırmanışa geçecek.

Haftanın ortasından itibaren yeni bir sıcak hava dalgasının yurtta etkili olacağının tahmin edildiğii vurgulayan Macit, "Yurdun iç bölgelerinde 6-8 derecelik artış öngörülüyor. Güneyde ise sıcaklıklarda 2 ila 4 derecelik yükseliş bekleniyor." dedi.

Marmara, Ege ve Akdeniz için tahminler

Yurdun iç bölgelerinin yanı sıra Akdeniz ve Ege'de de hava sıcaklıklarının 42 dereceye çıkabileceğinden bahseden Abdullah Macit, "Marmara'da 34-39 derecesine kadar yükseliş öngörülüyor. Karadeniz'in iç kesimlerinde termometreler 40 dereceye kadar çıkabilecek." ifadelerini kullandı.

Yurdun iç ve doğu bölgelerinde hava nasıl olacak?

İç Anadolu'da hava sıcaklıklarının 36-40 derecelere dayanacağını söyleyen Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Abdullah Macit, "Doğu Anadolu batı kesimlerinde hava sıcaklığının hafta sonuna kadar 40 dereceyi görmesi bekleniyor. Doğu Anadolu'nun doğusunda ise sıcaklıklar 34-35 derece çıkacak. Güneydoğu Anadolu'da ise sıcaklıklar 40 dereceyi aşacak." vurgusunu yaptı.

Üç büyük kentteki hava sıcaklıkları

Üç büyük kentteki hava sıcaklığı tahminlerinden de bahseden Macit, "Ankara, çok fazla ısınacak. Hafta sonuna kadar Ankara'da sıcaklıklar 40 dereceyi görecek. İzmir'de 36, İstanbul'da 34 dereceler görülecek. Yüksek nemin eşli edeceği Antalya'da hissedilen sıcaklık 42 derece olacak." dedi.

Yağış bekleniyor mu?

Yurdun kuzey kesimlerinde bu hafta zaman zaman yerel gök gürültülü sağanak yağışların etkili olacağını söyleyen Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Abdullah Macit, "Yağışların çok kuvvetli olması beklenmiyor. Hava sıcaklıklarının yüksekliği daha çok gündemde olacak. Güneşin kızgınlaştığı 11.00 ila 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamakta fayda var." değerlendirmelerinde bulundu.

Yorumlar (0)