Evden çıkacaklar dikkat! Meteorolojiden kuvvetli yağış, fırtına ve kar uyarısı geldi

Meteoroloji’den yapılan açıklamada 13 kent için sarı kodla kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Bazı illerde kuvvetli yağışlar beklenirken bazılarında fırtına ve kar yağışı da beklendiği kaydedildi.

YAŞAM 16.11.2023, 08:55 Şeyda Gül
Evden çıkacaklar dikkat! Meteorolojiden kuvvetli yağış, fırtına ve kar uyarısı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 16 Kasım Perşembe gününe ait hava durumu tahminlerini yayımladı. Buna göre, ülke genelinde çok bulutlu ve yağışlı bir hava hakim beklenirken yağışların genellikle sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde geçeceği kaydedildi. Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Bursa, Tunceli, Osmaniye, Ordu, Bingöl, Şırnak, Muş, Bitlis, Siirt ve Batman çevreleri ile Hatay kıyılarında yerel kuvvetli olması öngörülüyor.

Hava sıcaklıkları

Yurdun kuzeybatı kesimlerinde 2 ila 8 derece azalacağı tahmin edilen hava sıcaklıklarında ülkenin diğer yerlerinde önemli bir değişiklik olmayacağı kaydedildi. Sıcaklıkların ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar

Genellikle güneyli, Marmara ve Karadeniz'de kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi beklenen rüzgarın, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği öngörülüyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Bursa, Osmaniye, Ordu, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Batman çevreleri ile Hatay kıyılarında yerel kuvvetli olması bekleniyor. Bu nedenle yapılan uyarılarda ani sel, su baskını, kıyılarda yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaştan dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarılar yapılıyor.

Yorumlar (0)