"Eşkıyasın" sözü hakaret mi? Yargıtay'dan karar!

Yargıtay 18. Ceza Dairesi, "siz eşkıyasınız" sözünün nezaket dışı ve kaba hitap tarzı niteliğinde olduğu sonucuna vardı ancak cezaya yer olmadığına hükmetti.

YAŞAM 01.11.2019, 11:17 01.11.2019, 11:22
"Eşkıyasın" sözü hakaret mi? Yargıtay'dan karar!

Yargıtay 18. Ceza Dairesi, bir tartışmada söylenen "siz eşkıyasınız" sözünü hakaret kabul ederek ceza veren yerel mahkeme kararını bozdu.

Uşak ilinin Eşme ilçesinde yaşanan tartışmada bir kişi, karşı tarafa yönelik "Siz eşkıyasınız" ifadesini kullandı.

"Siz eşkıyasınız" denilen kişinin şikayeti üzerine açılan davada, Uşak Eşme Asliye Ceza Mahkemesi, sanığa "hakaret" suçundan ceza verdi.

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 18. Ceza Dairesi ise "Siz eşkıyasınız" ifadesinin hakaret olmadığına hükmederek, hakaret olduğu gerekçesiyle ceza veren yerel mahkeme kararını bozdu.

Hakaret fiilinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değerin, kişilerin onur, şeref ve saygınlığı olduğuna işaret edilen kararda, "hakaret" suçunun oluşabilmesi için davranışın kişiyi küçük düşürmeye yönelik gerçekleşmesi gerektiğinin altı çizildi.

Kararda, kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin "hakaret" suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövmek fiilini oluşturması gerektirdiğine vurgu yapıldı.

Sanığın kullandığı "Siz eşkıyasınız" sözünün, nezaket dışı ve kaba hitap tarzı niteliğinde olduğu belirtilen Yargıtay kararında, bu ifadelerin onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta olmaması sebebiyle "hakaret" suçunun unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu