Eski komando, kale-evinde salgından korunuyor

Samsunlu eski komando Emrullah Kaya, koronavirüsten, yamacın başına yaptığı ve askeri üst bölgesine benzeyen kalede doğal bir yaşam sürerek korunuyor.

YAŞAM 31.01.2021, 13:14 01.02.2021, 09:14 Hanife Ceren KILIÇ
Eski komando, kale-evinde salgından korunuyor

Samsun'da ikamet eden ve askerliğini komando olarak yapan 51 yaşındaki Emrullah Kaya, askerliğinin büyük bir bölümü dağlarda geçirdi. Dağlardaki doğal ortamdan etkilenen Kaya, kendisine askeri üst bölgesine de benzeyen bir kale inşaat etti. İnşaatı tam 7 sene süren kale 800 metre karelik bir arsa üzerine inşa edildi.Yapımı 3 milyon liraya mal oldu

Şehirden uzakta olan bu kalede salgından uzak bir hayat süren Kaya’ya bu yapının yapımı tam 3 milyon liraya mal oldu. Oldukça İlgi gören bu kaleye benzeyen bu yapıyı görenlerse hayranlığını gizleyemiyor. "5 milyon lira verdiler, satmadım"

Çocukluğundan beri yamacın başında bir kulübe hayalinin olduğunu aktaran Kaya, komando olarak dağlarda geçirdiği süreden aldığı hazzın da aklında kaldığını söyleyerek 35 metre yüksekliğindeki uçurumun kenarındaki bu kaleye 7 sene uğraş verdiğini belirtti.Kaya, kalenin yapımını ise şu sözlerle anlattı:

“Burayı ilk önce bin kamyon taş ile doldurdum. Böylece 35 metre yüksekliğe ulaştım. Burayı satın almak isteyen de oldu. 5 milyon TL para teklif ettiler ama ben satmadım. Burası yaşamak için süper bir yer. Doğal yaşamı herkese tavsiye ederim” "Doğal yaşam sayesinde virüse yakalanmadık"

Samsun’da şehirden uzakta doğa ile iç içe bir yaşam sürdüren Kaya, kaleye yakın bir evinin daha olduğunu belirterek sözlerine şöyle sürdürdü:

“ Akşamları genelde kalede vakit geçiriyoruz. Burada şömine başında oturup, semaver çayı içiyoruz. Doğal yaşam sayesinde de şu ana kadar koronavirüse yakalanmadık. Buranın havası çok güzel manzarası daha da güzel. Komandoluğun verdiği heves ile derenin yamacına kartal yuvası gibi yer yaptık. Görenler buraya, ‘Kartal yuvası ya da komandonun kalesi’ diyor. Çok ziyaret etmek isteyen oluyor. İçerisi de çok güzel bir kültür evi gibi oldu. Herkesin hayaline kavuşmasını diliyorum” 

Yorumlar (0)
10
açık