Elazığ depreminin yaraları sarılıyor: Yeni konutların teslimi gerçekleşiyor!

2020'de Elazığ'da yaşanan ve 41 kişinin ölümüne yol açan depremde hasar alan binalar, yıkılarak baştan yapıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, inşa edilen konutların hak sahiplerine teslim edildiği kaydedildi. İşte yıkıcı depremin ardından bölgede başlatılan konut inşa çalışmalarına ilişkin detaylar...

YAŞAM 06.10.2022, 14:05 Hakan Öksüz
Elazığ depreminin yaraları sarılıyor: Yeni konutların teslimi gerçekleşiyor!

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ'da meydana gelen ve 41 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 6,8 büyüklüğündeki deprem, Türkiye'yi yasa boğmuştu. Depremin merkez üssünün Sivrice olduğu belirtilmiş, yıkılan binaların enkazında kalan kişileri kurtarmak için çalışmalara başlanmıştı. Deprem nedeniyle çok sayıda bina yıkılmış, 45 kişi ekiplerin çalışmasıyla enkazdan kurtarılmıştı.

Türkiye'yi şoka sokan depremde yıkılmasa da zarar gören bazı binalar, daha sonra güvenlik gerekçesiyle planlı şekilde yıkıldı. Bölgedeki evlerin yıkılması veya zarar görmesinden dolayı vatandaşların mağdur olduğu, bu mağduriyetin giderileceği belirtildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaların bitmek üzere olduğu kaydedildi. İnşa edilen birçok konut, hak sahiplerinin kullanımına sunuldu.

"20 bin 307 konut için kura çektik"

Bakanlığın çalışmalarına ilişkin bilgi veren Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, "Depremde yıkılan evlerin yerine yenilerini yaptık. 20 bin 307 konut için kura çektik, 18 bin 524 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Depremin ardından geçen iki yıl içinde Elazığ genelinde 60 bin kişiye yeni konut sağlamış olduk.

"Sivrice'de de villa tarzı konutlar inşa edildi"

2020 yılında gerçekleşen ve 41 kişinin ölümüne neden olan depremde çok sayıda binanın ciddi şekilde hasar aldığını kaydeden Vedad Gürgen, "En çok hasar alan bölge Sivrice oldu. Depremin merkez üssü orasıydı. Sivrice'de yapılan villa tarzı konutlarda birinci etap sona erdi ve konutlar teslim edildi. Yeni konutlar, öncekilere kıyasla adeta saray gibi." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)