Elazığ'da deprem fırsatçılığı: Nakliye ücretleri fırladı!

Elazığ'da gerçekleşen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan veya hasar gören evlerin sahipleri, köylerde ya da kent merkezinde bulunan binalara taşınmaya başladı. Vatandaşlar, bazı nakliye firmalarının fırsatçılık yaparak taşıma fiyatlarını artırmasından şikâyet ediyor.

YAŞAM 08.02.2020, 11:46
Elazığ'da deprem fırsatçılığı: Nakliye ücretleri fırladı!

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak günü gerçekleşen 6.8 büyüklüğündeki deprem sebebiyle bazı binaların yıkıldığı görüldü. Yapılan incelemelerin ardından hasara uğrayan birçok binaya da orta ve ağır hasarlı raporu verildi. 

Raporlu binaların kullanımına can güvenliği sebebiyle yasak getirildi. Riskli binaların yıkımı sürerken, geçici olarak kurulan çadırlarda kalan vatandaşlar da kalıcı bir çözüm bulmak için harekete geçti.

 

Eşyalarını alabilen vatandaşlar, köylerine veya kent merkezindeki evlere taşınıyor. Şehirde bulunan bazı nakliyecilerin taşıma fiyatlarını artırdığını kaydeden vatandaşlar, yetkililere yardım çağrısında bulundu. 

Nakliyeci Ferhat Demirel, önceden evin katına ve uzaklığına göre ortalama 600 lira olan taşıma fiyatlarının şu an 1800 liraya çıktığını belirterek, "Taşıma fiyatlarını ve işçi ücretlerini yükseltenlerin insaflı olmasını istiyorum." dedi. 

Bazı nakliye firmaları, taşıma asansörcüleri ile işçilerin uçuk ücretler istediğini aktaran Demirel, "Fiyatlar şu anda çok uçuk, önceden bir asansörü 150- 200 liraya kuruyorlardı. Şimdi 350- 400 lira fiyat talep ediyor. Çift taraflı kurmak istediğimiz zaman 800 ile 1000 lira arası para talep ediyorlar." ifadelerini kullandı. 

Demirel, bölgede yaşayan vatandaşların mağduriyet hissettiğini ve talep edilen ücretleri veremediğini kaydederek, ''Mustafa Paşa Mahallesi'nin yüzde 80'i boşaldı zaten. Birçok insan taşınıyor. Binaların çoğu boşaldı. Kimi köylerine gitti, kimisi ilçede buldukları evlere gitti. Ben yetkililerin bu işe el atmasını istiyorum. Vatandaşlar istenilen bu ücretleri verecek durumda değil." şeklinde konuştu. 

Deprem meydana gelmeden önce işçi ücretleriyle beraber 500 ile 600 lira gibi bir paraya ev taşındığını ifade eden Demirel, "Şu anda işçi de gelmiyor. 250 lira yevmiye istiyor. Şimdi ise tüm maliyetler hesaplandığında taşıma fiyatları 2 bin liraya yaklaşıyor." açıklamasını yaptı. 

Diğer yandan, nakliye firmalarının insaflı olmasını isteyen vatandaşlar, yetkililerin de bu duruma müdahale ederek tedbir alması çağrısında bulundu. 
 

Yorumlar (0)
24
açık