Ege'nin can damarı kuruyor

Büyük Menderes Nehri'nde kuraklık sebebiyle toplu balık ölümleri gözlendi.

YAŞAM 26.08.2023, 19:58 Koray
Ege'nin can damarı kuruyor

Aydın'da tarımsal sulama için çok önemli bir kaynak olan Büyük Menderes Nehri'nin kuraklıktan ötürü Söke ilçesindeki Sarıkemer mevkisinde debisi bir hayli düştü.

Debinin düşmesiyle birlikte bölgede toplu balık ölümleri yaşandı."Yürünebilecek oranda kurumuş halde"

Sarıkemer'in olduğu noktada basın mensuplarına açıklama yapan EKODOSD (Ekosistemi Koruma ve Doğaseverler Derneği) Başkanı Bahattin Sürücü, çok sayıda balığın öldüğünü ifade etti.

Bölgedeki kuraklığın altını çizen Sürücü, şöyle konuştu:

"An itibarıyla Büyük Menderes Nehri'nin tam ortasındayız. Aslında kış mevsiminde nehre girmek pek mümkün değil. Global iklim değişikliğinin etkisiyle birlikte kuraklığı ve susuzluğu her sene biraz daha fazla çekmeye başladığımızı söylemek mümkün. Çok sayıda balık ölüsüyle karşı karşıya kaldık. Çünkü su yok. Aynı zamanda su tarıma da gerekiyor. An itibarıyla kanallarla tarım sulaması gerçekleştiriliyor. Bu yüzden Büyük Menderes Nehri'nin bazı kısımları, ne yazık ki içinde yürünebilecek oranda kurumuş halde. Başta balıklar olmak kaydıyla canlılar da ölüyor."

Nehirdeki atıklara ve kirliliğe de dikkat çeken Sürücü, suyun çekilmesi neticesinde ortaya çıkan pisliklerin de derhal temizlenmesini talep etti."Canlılar ölmesin"

Bölgede çiftçilikle uğraşan Bayram Baranz her sene benzer bir tabloyla karşı karşıya kaldıklarını kaydederek, "DSİ'nin (Devlet Su İşleri) bu hususta havzanın suyunu her daim akıtmasını temin etmesi gerekiyor. Bölge sakinleri bu husustan dolayı bir hayli tedirgin. Bu canlılar ölmesin. Bir de kış mevsiminde Denizli'den Menderes Havzası'na fabrika atıkları bırakılıyor. Buna da müdahalede bulunulmasını talep ediyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)