Ebeveynler dikkat! Çocukların sağlıklı gelişimi için yasaklamaması gereken 7 davranış

Çocukların hayatta başarılı olabilmeleri için ebeveynlerin asla yasaklamaması gerek 7 önemli konu ortaya çıktı. İşte, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken 7 önemli konu…

YAŞAM 09.07.2024, 11:24 10.07.2024, 09:44 Şeyda Gül
Ebeveynler dikkat! Çocukların sağlıklı gelişimi için yasaklamaması gereken 7 davranış

Ebeveynler zaman zaman çocuklarını eğitmek için onlara bir takım yasaklar koyabiliyor. Ancak verilen bu yasaklar bazen doğru sonuçlar vermeyebiliyor. Çoğu psikolog sınırların, çocukların daha güvende ve sakin hissetmesini sağladığını düşünürken, bazı ebeveynlerin kısıtlamaları ya da yasakları, çocuklar üstünde tam tersi etki yaratabiliyor. Çocukların güvensiz hissetmelerine ve gelişimlerinin yavaşlamasına neden olabilen davranışların önüne geçebilmek ve çocukların potansiyellerini tam anlamıyla gerçekleştirebilmeleri için yasaklanmamaları gereken davranışlar belli oldu.

Önemli not: Bu davranışlar çoğu çocuğun sergilediği hareketlerdir. Fakat her ailenin ilişki dinamiği farklı olması sebebiyle bu yüzden eğer başka sorunlar varsa bu genel bilgileri uygulamak yerine psikoloğa danışmak daha sağlıklı olacaktır.

1.Soru sormalarını engellememek

Çocuklar büyürken dünyayı keşfetmeye çalıştıklarıyla öğrenmeye başlar. Doğal olarak etrafı hakkında daha fazla soru sorma gereksinimi içerisindedir. Ancak kimi zaman akşamları yorgun olan ebeveynler, çocuklarının yönelttiği bu soruların hepsini cevaplamaktan kaçınır. Her ne olursa olsun çocukların sorduğu sorulara olabildiğince cevap vermeye çalışmak, çocuklarınız büyüdüğünde bile sizinle kalacak güçlü bir bağ oluşturmalarını sağlayacaktır. Bu nedenle soru sorduklarında ters cevap vererek cesaretlerini kırmaktan kaçınmalı ve soru sormalarını engellememelisiniz.

2.Ağlamalarına izin vermemek

Küçük çocukların her şeyi yetişkinlerden çok daha canlı hissedeceklerini unutmamanız gerekir. Bu nedenle size küçük gelen şeylere çocuğunuz ağladığında tepkisini engellemeyin. Bırakın ağlasın. Çocukların ağlamasını yasaklamak veya gözyaşları için onu utandırmak yerine neden ağladıklarını anlamalarına yardımcı olmanız sorunlarla nasıl başa çıkacağı konusunda bir yolunu bulmasına destek olacaktır.

3.Her dediklerini onaylamamak

Her çocuk bazen çok müsamaha görünce bu durumu suistimal edebilir. Sınırlarının gevşeyebildiğini fark eden çocuklardan sıkça hayır yanıtını alabilirsiniz. Bu nedenle çocuğunuzun her söylediğini onaylamak yerine bazen istemedikleri şeyleri neden yapmak zorunda olduklarını açıklayan bir anlaşma veya bir yol bulmaya çalışabilirsiniz.

4.Gürültüyü yasaklamamak

Her çocuk kendini farklı şekillerde ifade edebilmektedir. Bazıları bunu gürültü yaparak gösterebilir. Eğer çocuğunuzun çocukluğunu mahvetmek istemiyorsanız gürültü yapmasını engellememeniz gerekir. Şarkı söylemelerine ve ses çıkarmalarına izin vermeniz çocuğunuzun kendini ifade etmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca hayatlarında rahatça bunu yapabilecekleri tek dönem çocukluk olduğundan bu konuda çok kısıtlamamalısınız.

5.Kişisel alanına çok girmemek

Büyüdükçe mahremiyete daha çok ihtiyaç duyan çocukların, hayatlarında neler olup bittiğini bilmelisiniz. Ancak bunu öğrenirken kişisel alanına izinsiz girmediğinizden emin olmalısınız. Çocuklarınızın güveni paha biçilemezdir. Bu nedenle çocukların günlüklerini okuyarak veya sırlarını öğrenmek için onlara baskı yaparak bunu riske atmamak en iyi tercih olacaktır.

6.Hata yapmalarına izin vermemek

İnsanlar genellikle hata yapmaktan hoşlanmaz. Hata yaptığınızda başka bir yetişkinin sizi bu hatalar için azarlamasının ne kadar kötü hissettireceğini düşünün. İşte aynı durum çocuklar için de geçerlidir. Hata yaptıklarında hemen her şeyi onlar için halletmek ya da onlara kızmak çocuğunuzun özgüvenini ve hevesini kıracaktır. İleride kendi başına bir şeyler yapmaktan çekinmesini istemiyorsanız hata yaptığında çocuğunuza kızmayın. Bunun aksine hata yapmanın normal olduğunu çocuğunuza gösterin.

7.Duygularına engel olmamak

Her insan gibi çocukların da olumsuz duygulara sahip olma hakları vardır ve özellikle o yaşlarda iradeleri henüz güçlü değildir. Kendilerini kontrol etmekte zorluk çekebilen çocukların yaptığı kıskançlık gibi "kötü" duyguları ifade etmeleri engellenmemelidir. Engellenirse ileride içlerine kapanabilirler. Bu da insanlara hislerini belli etmemeye çalışarak kin güdebilmelerine neden olacaktır.

Yorumlar (0)