Diyarbakır'da operasyon! 1 milyon kenevir...

Diyarbakır'ın Lice ve Hazro ilçelerinde gerçekleştirilen operasyonda 1 milyon 255 bin 464 kök Hint keneviri ve 337 kilogram esrar ele geçirildi.

YAŞAM 28.06.2019, 09:20
Diyarbakır'da operasyon! 1 milyon kenevir...

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı tarafından, PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, örgüt mensuplarının kullandığı sığınak ve barınakların tespit edilerek silah ve mühimmatlar ile diğer malzemelerin bulunması, teröristlerle yasa dışı uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan bağın somut delillerle tespit edilmesi, operasyon bölgesi içerisinde gizlenen uyuşturucu maddeleri ve bunları gizleyenlerin bulunarak adalete teslim edilmesi amacıyla Lice ilçesinin güneyi ve Hazro ilçesinin kuzeybatısı arasında kalan dağlık ve kırsal alanda operasyon düzenlendiği duyuruldu.

Açıklamada,'Bayrak-127 Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Sabri Acem-04 Operasyonu'nun 25 Haziran Salı günü saat 21.00'ten itibaren Jandarma Özel Harekat, Jandarma Komando Timi ve güvenlik korucularının katılımıyla hava destekli başlatıldığı, dün saat 22.00 itibarıyla başarıyla sonlandırıldığı bildirilerek, yapılan aramada arazide çalılar arasına gizlenmiş çuval ve toprağa gömülü bidonlar içerisinde 337 kilogram esrar ile 26 ayrı noktada toplam 1 milyon 255 bin 464 kök Hint keneviri ele geçirildiği kaydedildi.

Ele geçirilen kenevirin, son yıllarda ülke genelinde tek operasyonda yakalanan en büyük miktar olduğu ve milyonlarca vatandaşın zehirlenmesinin önüne geçildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Lice-Kulp kara yolu Yolçatı yol ayrımında yapılan yol kontrolünde hakkında 'uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama' suçundan arama kaydı bulunan Ş.H. gözaltına alındı. Operasyon bölgesindeki adli arama faaliyetlerinde 297 kişi ve 66 araç kontrol edilmiş, 11 kişi Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılarak serbest bırakılmıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir."

Yorumlar (0)
31
açık