Dipsiz Göl'ü susuz göle çevirdiler! Yine de aradıklarını bulamadılar

Gümüşhane merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırları içerisinde bulunan Taşköprü Yaylası'nda kaynağı ve akarı olmayan ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken Dipsiz Göl'de, yasal izinle yapılan kazının sırrı öğrenildi. Herhangi bir bulguya ulaşılamayan kazıda, Roma İmparatorluğu'nun Anadolu'daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen 15’inci Apollinaris lejyonunun var olduğuna inanılan hazinesinin arandığı ortaya çıktı. 5 gündür devam ettirilen kazı çalışmalarına, define bulunamaması üzerine son verildi. 

YAŞAM 14.11.2019, 11:21 14.11.2019, 11:23 Banu Fırıncılar
Dipsiz Göl'ü susuz göle çevirdiler! Yine de aradıklarını bulamadılar

Gümüşhane kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan ve temiz havası, bitki örtüsü, dağ çayırlarıyla kaplı manzarasıyla ilgi gören Taşköprü Yaylası'ndaki Dipsiz Göl'de "define" söylentileri üzerine ismi açıklanmayan bir kişi, kazı için başvuru yaptı. 

Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kazı için onay verildi. Gümüşhane Müze Müdürü Elif Öktem ile jandarma yetkililerin de katıldığı kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Gölde var olduğuna inanılan altın arandı. Fakat beş gündür devam ettirilen kazı çalışmalarına define bulunamayınca son verildi. 

Yapılan kazıda Roma İmparatorluğu'nun Anadolu'daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen 15’inci Apollinaris lejyonunun hazinesinin arandığı ortaya çıktı. Altın olduğuna inanılan göldeki kazının kim tarafından gerçekleştirildiği ise bilinmiyor.

"Dipsiz Göl en az 12 bin yaşında"

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Raif Kandemir, define araması nedeniyle suyu boşaltılan Dipsiz Göl'ün son buzul döneminde meydana geldiğini ve en az 12 bin yaşında olduğunu kaydetti.

Kandemir, "Dünya üzerindeki buzul göller, son buzul çağından kalmadır ve yaşları 18 bin ile 12 bin yıl arasında değişir. Ülkemizde başta Kaçkar Dağları olmak üzere, dağlarımızın yüksek kotlarında buzul göller bulunur. Böyle kıymetli bir oluşuma, kendi kafalarına göre hiçbir uzmana danışmadan nasıl müdahalede bulunuyorlar? Buzul göller, dünyadaki en temiz sulardır ve küresel ısınmanın konuşulduğu şu günlerde gelecek kuşakların belki de ihtiyaç duyacağı böyle bir kaynak fütursuzca yok edildi. 12 bin yılda oluşan bu gölü nasıl olacak da siz doldurarak eski haline getireceksiniz? 12 bin yıllık bir değer ve ekosistem göz göre göre yok edilmiştir." ifadelerini kullandı. 

"Gölde yapılan tahribatın yarattığı kayıp çok büyük"

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Doğa Koruma Alanları Uzmanı Doç. Dr. Ertan Düzgüneş de define söylentisi nedeniyle suyun tahliye edilmesinin talihsiz bir olay olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Dipsiz Göl'ün suyunun boşaltılmasıyla ekosisteme darbe vurulmuştur. 12 bin yıllık veritabanı yok olmuş durumda. Tekrardan buranın suyla doldurulacağı söyleniyor ama doldurulacak su şimdi kullandığımız su. Gölde yapılan tahribatın yarattığı kayıp çok büyük. Bu talihsiz girişim sonucunda alanın turistik değerini konuşmak bence yanlış. Burada ekosistem tahribatı var ve bu ekosistem geri dönülemez biçimde yok olmuştur. Tekrardan doldurulduğu taktirde 12 bin yıllık belleği geri kazanabilecek miyiz? Kazanamayacağız. Dolayısıyla kendi kendini rehabilite edebilir mi? Bu da onlarca veya yüzlerce yıl sonra görülebilir."

"Bunu kabul etmek bilime ve insanlığa yaraşır bir durum değil"

Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Eruz ise şunları aktardı:

"Böyle bir alanda, bilim insanı olarak bizler araştırma yapabilmek için en az 5 kurumdan herhangi bir şekilde müdahalede türlerin zarar görmeyeceğini, ekosisteme zarar verilmeyeceğini ve elde edilen sonuçları da raporlarla ilgili kurumlara sunmak suretiyle izin alabiliyoruz. 'Hazine var' denilerek böyle bir ekolojik varlığı darmadağın etmek çok yazık oldu. Bölgemizin tarihi açısından çok kötü oldu. Böyle bir değeri kaybettik. Dipsiz Göl'ün tahrip edilmesi ulusal kayıp. Dipsiz Göl'de define olması mümkün değil. Böyle bir cehalet olamaz. Bugünkü çağda dahi zorla boşaltılan bir gölü ya da yararak boşaltılan bir göl alanının, nasıl altına bir şey gömüp üstüne suyla doldurdular? Bunu anlamak, böyle bir şeyi düşünmek, kabul etmek bilime, hukuka, insanlığa çok da yaraşır bir durum değil. Yazık ettik o göle."

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu