Derin dinlenme teknikleri ile kendinizi şarj edin

Günümüzde artan iş yükü ve stresi nedeniyle insanlar kendilerini sürekli olarak yorgun hissediyor. Dinlenmek genel olarak pasif bir aktivite olarak bilinse de aktif olarak yapılması gereken bir eylem. Derin dinlenme tekniklerini aktif olarak uygulayarak kendinizi daha dinç ve zinde hissedebilirsiniz. Detaylar haberin ayrıntısında yer alıyor…

YAŞAM 06.02.2022, 06:03 07.02.2022, 12:44 Tayfur Bal
Derin dinlenme teknikleri ile kendinizi şarj edin

Son yüzyılda artan iş miktarı ile birlikte kişi başına düşen iş yoğunluğu da arttı. Günümüz insanının yapılan toplu üretime olan katkısı birkaç on yıl ya da yüzyıl önce yaşamış bir insanın toplu üretime katkısından oldukça fazladır. Bu durum insanların gün sonunda eve yorgun dönmelerine ve diğer aktivitelere zaman ayıramamalarına neden oluyor. Ancak verimli dinlenme metotlarıyla birlikte bu durumun önüne geçip kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz.

Dinlenme verimliliği artırıyor

Çoğu insan dinlenmeyi bir tembellik olarak nitelendirir. Ancak dinleme sadece boş bir aktivite değil performansınızın artmasını sağlayan bir davranış biçimidir. Zira dinlenme olmadan sürekli olarak çalışarak yapılan işlerde verimlilik gitgide düşmekte ve istenilen sonuçlar alınamamaktadır. Bunu gören pek çok ülke ve gelişmiş şirket de insanların daha fazla dinlenebilmesini dolayısıyla daha verimli çalışabilmelerini sağlamak amacıyla haftalık tatil sayısını 1 günden 3 güne kadar çıkarıyorlar. Bu şekilde çalışan insanlar sadece 4 gün içinde 5 gün ya da 6 günde yaptıklarından daha çok işi yerine getirebiliyorlar.

Nasıl dinleneceğimizi bilmiyoruz

Ancak insanlar genellikle nasıl dinlenecekleri hakkında fikir sahibi değiller. Çoğu insan dinlenme saatlerini sosyal medyada gezinerek ya da film ve dizi izleyerek geçiriyor. Bununla birlikte derin dinlenme olarak da bilinen kavram çok daha farklı bir şekilde çalışır. Tıpkı telefonlarımızın şarjı bittiğinde onları şarj etmemiz gibi derin dinlenme teknikleri ile de kendimizi şarj etmeliyiz. Bunun gerçekleştirilebilmesi için tam bir gününüzü derin dinlenme için ayırmanız gerekiyor. İşte derin dinlenme yöntemleri ile birlikte kendinizi daha dinç ve enerjik hissedebileceğiniz bazı yöntemler.

En önemli adım: Farkındalık

Derin dinlenmenin en önemli adımlarından biri farkındalık. Dinlenme süreci boyunca dinlendiğinizin farkında olmalı ve meşgul olduğunuz aktivitelerin detaylarına kendinizi vermelisiniz. Örneğin kahvaltı yaparken içtiğiniz çayın ya da kahvenin tadını almaya çalışarak, duş alırken üzerinizden akan suyun farkına vararak ya da spor yaparken nefesinizi tam anlamıyla hissetmeye çalışarak farkındalığınızı artırabilirsiniz. Bu sayede içinde bulunduğunuz günün dinlenme günü olduğunu kavrayıp kendinizi zihinsel, ruhsal ve fiziksel olarak daha iyi hissedebilirsiniz.

Hareket ederek daha dinç olun

Hareket etmek genellikle dinlenme aktivitelerinin içinde yer almaz. Ancak spor yapıp hareket etmek sizi o an için biraz yorsa da gün boyu dinç olmanızı sağlayıp bedenen, ruhen ve zihinsel olarak daha iyi hissetmenize neden olur. Bu nedenle derin dinlenme gününüzde mutlaka bir bölümü de spora ayırmalısınız. Bu spor kişisel tercihinize göre ister doğada hafif bir yürüyüş, ister yoga gibi daha zihinsel bir aktivite olabilir. Doğada yapacağınız bir yürüyüş ayrıca şehir hayatının sağlığınıza verdiği zararlardan uzaklaşmanızı sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Şehir hayatının sağlığınız üzerindeki etkileri hakkında daha detaylı bilgi için Şehir hayatı sağlığımızı nasıl etkiliyor? haberini okuyabilirsiniz.

Gündeme ara verin

Gündemi sıkı sıkıya takip etmek dünyada olup bitenleri bilme açısından yararlı olsa da ara verilmediği ve gündemden uzaklaşılmadığı takdirde zarar verici de olabilir. Bu nedenle derin dinlenme günlerinde haberlerden ve gündemden kısa bir süreliğine uzaklaşarak stres seviyenizi düşürebilirsiniz. Amerika’da tıp alanında çalışmalarını yürüten Dr. Andrew Weil de gündemden uzaklaşıp haber detoksu yapmanın insanların sağlığına iyi geldiğini belirtiyor. Derin dinlenme gününde tüm gün boyunca gündemden uzaklaşıp ertesi güne daha zinde ve dinç uyanabilirsiniz.

Sosyal medyadan uzak durun

Sosyal medyanın birçok olumlu yanı var. Bunun yanı sıra insanların psikolojilerini etkileyen olumsuz yanları da var. Özellikle insanların kendilerini diğer insanlarla kıyaslaması ve diğer insanların hayatlarına sürekli olarak maruz kalmaları yoğun bir stres ve kaygı altında yaşamalarına neden olabiliyor. Bu nedenle derin dinlenme günlerinde stresten uzaklaşmak adına sosyal medya hesaplarınızdan da uzak durmalısınız. Bu sayede sosyal medyanın zihninizi yorucu taraflarından da kurtulmuş olacaksınız.

Yönlendirilmiş imgelemler

İngilizce “guided imagery” olarak bilinen yöntem Türkçeye yönlendirilmiş imgelem olarak da çevrilebilir. Yönlendirilmiş imgelem antik yunandan beri birçok medeniyette kullanılmış çok eski bir meditasyon yöntemidir. Buna göre kişi gözlerini kapatarak kendini iyi hissedecek ve rahatlamasını sağlayacak bir yerde olduğunu düşler. Yöntemi uygulayan kişi ses, tat, koku, görüntü ve hareketleri beyninde simüle ederek bu duyguları sanal olarak deneyimlemeyi hedefler. Derin dinlenme gününüzde yönlendirilmiş imgelemlere de yer vererek stresten uzaklaşabilirsiniz. Eğer yönlendirilmiş imgelem yöntemleri ilginizi çekiyorsa konunun uzmanı olan bir psikologdan yardım alarak bu metot hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dinlenme genel olarak pasif durumda yapılan bir eylem olarak görülse de bedeninizi verimli bir şekilde dinlendirmek ve zihninizi boşaltmak için haftada en az bir gününüzü derin dinlenmeye ayırmalı ve kendinizi bu günde şarj etmelisiniz.

Yorumlar (0)
13
hafif yağmur