Depremde erken doğdu, depremde erken öldü!

Hamile eşini, eşinin karnındaki bebeğini ve oğlunu kaybeden acılı baba, oğlunun 13 yıl önceki depremden dolayı erken doğduğunu belirterek, "Depremde doğan oğlum, depremde gitti" dedi.

YAŞAM 05.02.2020, 14:47
Depremde erken doğdu, depremde erken öldü!

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 6,5 aylık hamile eşi ve 13 yaşındaki oğlunu kaybeden acılı baba Meriç Dişli, hastanede yaşama tutunmaya çalışıyor. Doğmadan anne karnında hayatını kaybeden kızına Efsanur ismini koyacaklarını anlatan baba Meriç Dişli, ölen oğlunun ise 13 yıl önce yine Sivrice merkezli 5.9’luk deprem sebebiyle erken doğduğunu ve 6,8'lik depremle yaşamını yitirdiğini anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

Mavi Göl Apartmanında öldüler

24 Ocak Cuma günü Elazığ ilinin Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde Maden ilçesi Gezin köyü Tılhem Caddesi üzerinde bulunan 6 katlı Mavi Göl Apartmanı çöktü. Enkaz altında kalan 3 kişi yaşamını yitirdi. Mavi Göl Apartmanında yaşayan Dişli ailesinden 13 yaşındaki Miraç Dişli’nin cansız bedeni enkazdan çıkarılırken anne Pınar Dişli ve baba Meriç Dişli yaralı olarak kurtarıldı. Hamile olan anne Pınar Dişli, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen bebeğiyle birlikte yaşamını yitirdi. Baba Meriç Dişli'nin, ismini Efsanur koyacaklarını söylediği bebeğin ise doğumuna 2,5 ayı kalmıştı.

Enkaz altından yaralı olarak kurtarılan 43 yaşındaki baba Meriç Dişli’nin ise hastanede tedavisi devam ediyor.

Miraç'ı erken dünyaya getirten depremdeki hasar!

Diğer taraftan depremde vefat eden 13 yaşındaki Miraç Dişli’nin erken dünyaya gelmesine sebep olan 21 Şubat 2006 tarihindeki Sivrice ilçesi merkezli 5.9’luk depremde "merkez, Maden ve Sivrice ilçelerinde bin 927 konutta ağır, orta ve hafif hasar tespiti yapıldığı" arşivlerden çıktı.

“Depremle gelen bir çocuk, depremle gitti”

Oğlu Miraç Dişli'nin 2006 senesinde yine Sivrice merkezli yaşanan depremin ardından doğduğunu ve 24 Ocak’ta yine aynı merkezli depremde yaşamını yitirdiğini antalan baba Meriç Dişli gözyaşları içinde şunları anlattı:

“21.02.2006 tarihinde eşimin doğumuna 10 gün kalmıştı, Elazığ’da deprem oldu. Eşim strese girdi ve hastaneye gittik. 22.02.2006 yılında oğlum Miraç doğdu. Deprem ile gelen bir çocuk, 6,8 büyüklüğündeki 24 Ocak Elazığ depremiyle gitti. Yemeğimizi yedik, oturduk, televizyonumuzu izledik. Sobamızı yaktık ve ailecek oturduk. Deprem oldu, kalktık salona geçtik. Elektrikler kesildi ve bina olduğu gibi üzerimize yıkıldı."

“Oğlum ve eşim benim hayatımı kurtardı”

Baba Meriç Dişli, çöken binanın altında eşinin ve oğlunun kendi hayatını kurtardığını söyleyerek, “Bina yıkıldığında eşim bana sarılmıştı, duvara yaslandı. Eşim benim üzerime düştü, oğlum üzerimize düştü. Onların üzerine kolon düştü. Kolonun üzerine kolon düştü ve üzerimizi kapattı. Onlar benim hayatımı kurtardı. Benim eşim, benim oğlum hayatımı kurtardı, 3-4 dakika sonra eşim vefat etti” dedi.

Doğacak kızımın ismi Efsanur

Eşinin 6,5 aylık hamile olduğunu, deprem olmasaydı 2,5 ay sonra doğacak kızlarına Efsanur ismini vermeyi planladıklarını belirten Miraç Dişli, “Eşim 6,5 aylık hamileydi. Bir kızımız olacaktı, Efsanur olacaktı ismi o da gitti. Nur gibi oldu. Dünya’da en çok bol olan şey hava, yeri geldiği zaman ona bile muhtacız. Kıymetini bilin. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin." şeklinde duygularını aktardı.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu