Çığ bölgesi havadan görüntülendi

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, teknik heyetle birlikte 41 kişinin yaşamını yitirdiği çığ bölgesini helikopterle havadan inceledi.

YAŞAM 19.02.2020, 10:56
Çığ bölgesi havadan görüntülendi

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van-Bahçesaray kara yoluna ilk 4 Şubat'ta, ikincisi ise 5 Şubat'ta yaşanan ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği çığ bölgesini helikopterle havadan inceledi.

Son senelerin en çetin kış mevsiminin yaşandığı ve yoğun kar yağışı ile sert tipinin yaşamı olumsuz yönde etkilediği Van’da birçok yerleşim yerinin yolu kar ve çığlardan ötürü ulaşıma kapanırken, diğer taraftan çığ riski de sürüyor.

Kara yolları ekipleri ile il özel idare ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonrası yollar en kısa sürede ulaşıma açılırken, Van-Bahçesaray kara yolunda 4-5 Şubat tarihinde çığ düşen bölgeye ise yoğun kar, tipi ve yeni çığ tehlikeleri sebebiyle ulaşım bulunmuyor.

Karadan ulaşım sağlanamadığı için ekiplerin giderek inceleme yapamadığı çığ bölgesine, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez başkanlığındaki heyet helikopterle ulaştı.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ile birlikte İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, AFAD Müdürü Veysi As, Karayolları Bölge Müdürü Hasan Ali Arslan, UMKE, Meteoroloji Müdürlüğünden yetkililer ve bir jeoloji mühendisinden oluşan heyet, İl Jandarma Komutanlığından havalanan helikopterle bölgeye uçtu.

Bahçesaray’daki çığ bölgesi ile yine aynı bölgede çığ riski bulunan bölgeleri ve Çatak ilçesindeki çığ noktalarını 30 dakika boyunca havadan inceleyen Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ve gerekli görüntüleri alan teknik heyet Van’a dönüş yaptı.

"Çığ riski hayli yüksek"

İncelemelerin ardından açıklama yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, bölgede çok fazla kar olduğunu ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

“Karayolları, Jandarma, Meteoroloji, AFAD, UMKE ve bir de jeoloji mühendisinden oluşan teknik ekiple çığ bölgesini havadan inceledik.

Teknik ekip gerekli görüntüleri aldı.

Görüntüleri, izlenimleri ve sonuçları hep birlikte değerlendireceğiz.

Çığ bölgesinde oldukça fazla kar olduğunu, bütün yamaçların karla dolu olduğunu gördük.

Çığ bölgesindeki iş makinelerinin yağan kar ve çığlardan görünmez olduğuna şahitlik ettik.

Bölgedeki koşullar hala çok sıkıntılı.

Çığ riski oldukça yüksek.

İnşallah uzmanlarımız raporlarını düzenleyecekler, ona göre bir yol haritası belirleyecekler.

Biz de çalışmalarımızı ona göre yönlendireceğiz.

İnşallah şartlar uygun hale gelir gelmez çığ altında kaldığını değerlendirdiğimiz itfaiye erimizi arama çalışmalarına başlayacağız.”

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu