Çanakkale, Bursa ve Bilecik’te çıkan orman yangınları korkuttu

Çanakkale, Bursa ve Bilecik’te dün çıkan ve uzun süre devam eden orman yangınları ekipler tarafından kontrol altına alındı.

YAŞAM 02.04.2022, 10:52 02.04.2022, 11:08 Kübra Özgü
Çanakkale, Bursa ve Bilecik’te çıkan orman yangınları korkuttu

Dün 3 ilde çıkan orman yangınları vatandaşları korkuttu. Neyse ki korkulan olmadı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen alevler ekipler tarafından 3 ilde de söndürüldü.

Çanakkale’de korkutan yangın söndürüldü

Çanakkale’ye bağlı Bayramiç ilçesinde ortay çıkan orman yangını 18 saat sonra kontrol altına alınabildi.

Yangın dün saat 15:00 sıralarında Çanakkale’nin Bayramiç ilçesindeki Toluklar köyünde bulunan tarım arazisinde çıktı ve ormanlık araziye sıçradı. Şiddetli rüzgârın etkisiyle büyüyen alevler Çırpılar ile Külcüler köyü arasındaki ormanlık araziye sıçradı.

Yangın, bölgede etkili olan lodos nedeniyle gece saatlerinde ilerlemeye devam etti. Sabah saatlerine kadar süren söndürme çalışmaları neticesinde yangın 18 saat sonra kontrol altına alındı.

Orman Genel Müdürlüğü konu ile ilişkili Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında; “Çanakkale-Bayramiç, Bursa-Osmangazi ve Bilecik-Merkez’de ortaya çıkan orman yangınlarını kahraman ekiplerimizin mücadelesiyle kontrol altına almayı başardık. Soğutma çalışmalarımız hala devam ediyor” diye duyurdu.

Bursa’da rüzgarın etkisi ile büyüyen alevler söndürüldü

Bursa-Nilüfer’de çıkan orman yangını yürekleri ağıza getirdi. Yangın, ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı.

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde ki Dağyenice Mahallesi ve Osmangazi ilçesinde ki Karaislah Mahallesi yakınındaki ormanda ortaya çıkan yakın herkesi korkuttu.

Bölgede etkili olan kuvvetli lodos fırtınasında etkisi ile yayılan alevlerden yükselen dumanı görenler ihbarda bulundu.

Kısa sürede yangın bölgesine gelen Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler, her iki bölgedeki yangına müdahale etti.

Osmangazi ilçesindeki Güneybudaklar Mahallesi'nde de dün öğlen saatleri sırasında çıkan yangın, sabah saatlerinde kontrol altına alınabildi.

Bölgede ki rüzgarında etkisiyle ormanlık alanda büyüyen yangın, Karaislah Mahallesi ile Soğukpınar Mahallesi'ne kadar ulaştı. Yapılan ihbarın ardından olay yerine intikal eden jandarma, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ve Bursa Büyükşehir Belediyesi, Harmancık, Keles ve Osmangazi belediyesine ait itfaiye ekipleri yangın alanına sevk edildi.

Yangından 60 hektarlık alan etkilendi

Yangına, 14 tanker, 22 arasöz, 1 loder, 5 dozer, 1 grayder, 10 adet ilk müdahale aracı ile 90 personel müdahale etti. Rüzgârın etkisi ile büyüyen alavler, sabah saatleri sırasında kontrol altına alınabildi. Bu arada bölgede soğutma çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, yaptığı açıklama ile bahçesindeki otları yakan vatandaşın orman yangınına neden olduğunu ve yaklaşık 60 hektarlık alana zarar verildiğini duyurdu.

Bilecik’te çıkan orman yangını 12 saat sonra söndürülebildi

Bilecik’te meydana gelen orman yangını 12 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınabildi.

Bilecik’e bağlı Abuşlar mevkiinde dün öğle saatlerinde çıkan yangın herkesi korkuttu. Dumanları gören köylüler hemen jandarmaya haber verdi.

Küçük bir alanda çıkan yangın rüzgârın etkisi ile büyüdü. Yangının çıktığı olay yerine 174 personel ve 43 iş makinası sevk edildi.

12 saatlik müdahalenin ardından yangın köy merkezine kadar ulaşmadan söndürüldü. Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya yangın alanında inceleme yaptıktan sonra olayla ilgili bilgi verdi. Vali Kızılkaya: “Öğle saatlerinden sonra başlayan yangın saat 00.15 itibari ile kısmen kontrol altına alındı. Yangına 43 iş makinesiyle 174 personel cansiperane müdahale etti. Yangın büyümeden kontrol altına alındı. Şu an 300 dönüm kadar bir alandan bahsediliyor fakat gün ağardığı vakit daha net bir şekilde ortaya çıkar” dedi.

Vali Kızılkaya, Kızıldamlar Köy kahvesinde gelişmeleri geç saatlere kadar takip etti.

Yorumlar (0)
21
açık